PortalSamorządowy.pl/Rynek Zdrowia | 24-02-2021 09:25

Uzdrowiska mają wznowić działalność w marcu. Jak wyglądają przygotowania?

Od 11 marca uzdrowiska znów zaczną przyjmować kuracjuszy. Nie wiadomo jednak, czy od razu będzie wielu chętnych na leczenie uzdrowiskowe.

Sanatoria mają ruszyć 11 marca. Fot. Archiwum

We wtorek (23 marca) weszło w życie rozporządzenie dotyczące ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Porządkuje ono m.in. kwestię kierowania na badania w kierunku SARS-CoV-2 kuracjuszy ze skierowaniem do leczenia uzdrowiskowego.

- W poprzednim rozporządzeniu, w którym jest mowa o odmrożeniu uzdrowisk od 11 marca, zapomniano o zmianie przepisów związanych z kierowaniem osób na badania. Wcześniejsze zapisy mówiły, że na taki test kierowane są tylko osoby z objawami, czyli chore, a te przecież powinny przejść kwarantannę. Nowe rozporządzenie daje możliwość przeprowadzenia badań u osób, które zostały skierowane na leczenie uzdrowiskowe. To zostało teraz należycie wyprostowane - mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Sanatoria mają ruszyć 11 marca. NFZ skieruje pacjenta na leczenie do konkretnego sanatorium, a sanatorium skieruje taką osobę na test na 6 dni przed turnusem. Jeśli taka osoba będzie miała wynik negatywny, pojedzie do uzdrowiska, jeśli pozytywny, zostanie w domu na kwarantannie.

Nie oznacza to jednak, że w połowie marca gminy uzdrowiskowe zaczną tętnić życiem jak przed pandemią.

- Od 11 marca ruszamy, z tym, że w różnych terminach, jeśli chodzi o poszczególne uzdrowiska. Wynika to z przyjętego wcześniej harmonogramu turnusów i tego nie przeskoczymy. Zatem jedne uzdrowiska będą przyjmować od 11 marca, inne np. od 18, a jeszcze inne pod koniec marca - mówi Barbara Sobucka, przewodnicząca Związku Zawodowego Uzdrowisk Polskich.

- Skierowania rozsyła już NFZ, pacjenci muszą mieć wykonane testy, ale ilu ich przyjedzie - tego nikt z nas nie wie. Nie wiemy też, czy równocześnie z NFZ także ZUS przyśle nam pacjentów. Poprzednio, kiedy odblokowano uzdrowiska w połowie czerwca, ZUS kierował pacjentów do uzdrowisk dopiero 18 sierpnia. A nie możemy przykładowo przyjąć pacjentów pełnopłatnych, którzy też już są po testach - dodaje Sobucka.

Samorządowcy i związki zawodowe nie składają broni w sprawie uruchomienia w uzdrowiskach rehabilitacji pocovidowej. W przyszłym tygodniu spotkanie podzespołu ds. uzdrowisk w Ministerstwie Zdrowia.

Więcej: portalsamorzadowy.pl