Ustrzyki Dolne: to już ostatnie dni pracy porodówki

Autor: esanok.pl/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2020 09:27

Tylko do końca bieżącego tygodnia ciężarne mogą zgłaszać się na oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy SPZOZ w Ustrzykach Dolnych. Jednostka ta przestanie funkcjonować z końcem lutego. Część położnych jest już na wypowiedzeniach. Nie pracuje jeden z czterech lekarzy.

Jednostka przestanie funkcjonować z końcem lutego Fot. Archiwum

Likwidacja oddziału jest pokłosiem uchwalonego przez Radę Powiatu Bieszczadzkiego planu naprawczego dla ustrzyckiego szpitala, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Dokument został zatwierdzony podczas sesji 30 grudnia 2019 r. (13 głosów za, 1 przeciw) - informuje serwis esanok.pl

W 2017 r. dług lecznicy wynosił 3 mln zł, w 2018 - 5 mln, a rok 2019 zamknął się kwotą blisko 9 mln zł. Aby ratować finanse jednostki sięgnięto po kredyt. Tempo wykorzystywania tych środków również było zawrotne. W okresie od marca do grudnia 2019 r. wykorzystano aż 10 mln zł.

Dla wielu mieszkanek powiatu bieszczadzkiego zamknięcie oddziału to fatalna wiadomość. Część ciężarnych będzie musiała poszukać teraz innego szpitala. W 2018 roku na porodówce w Ustrzykach Dolnych na świat przyszło 154 dzieci, rok później 138.

Więcej: esanok.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum