Ustrzyki Dolne: program naprawczy uratuje szpital?

Autor: KG, Nowiny24.pl/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2019 18:30

Podczas XVII Sesji Rady Powiatu Bieszczadzkiego w poniedziałek (30 grudnia) przyjęto uchwałę budżetową oraz program naprawczy dla szpitala.

Najwięcej emocji podczas sesji wzbudził zapis o likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego. Fot. Archiwum

Jak poinformował starosta bieszczadzki Marek Andruch, na modernizację i przebudowę szpitala powiatowego zostaną przeznaczone znaczne środki inwestycyjne. Zaznaczył, że ''przyjęty program naprawczy jest dla szpitala elementem niezbędnym i koniecznym do rozpoczęcia działań, zabezpieczających jego funkcjonowanie''.

Program pozwoli opanować sytuację finansową tej placówki i co najważniejsze, zapewni pracownikom szpitala i mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, a dzięki wprowadzonym zmianom modernizacyjnym, lepsze zabezpieczenie medyczne - czytamy na stronie powiatu bieszczadzkiego.

- Mieszkańcy powiatu zasługują na to, aby leczono ich na przyzwoitym poziomie. Mam nadzieję, że zmiany, które proponujemy pomogą załodze szpitala zrealizować powierzone im zadania. Szpital nie może trwać dalej w takiej sytuacji, ponieważ generuje olbrzymie straty, które mogą okazać się katastrofalne w skutkach - mówił starosta.

Podkreślił, że polepszenie sytuacji w szpitalu wymaga ciężkiej i zdecydowanej pracy wszystkich zaangażowanych  dyrekcji szpitala, personelu medycznego oraz przedstawicieli powiatu.

Nowiny24 podają, że straty szpitala w Ustrzykach Dolnych w 2018 roku wyniosły ponad 5 mln zł, w tym roku najprawdopodobniej sięgną 7-8 mln zł. Szpital ma ponad 21 mln zł długu. Władze powiatu tłumaczą, że to ostatni moment na wprowadzenie nowego programu naprawczego.

Program naprawczy zakłada m.in. ograniczenie liczby łóżek na oddziale chirurgii, chorób wewnętrznych i pediatrii, optymalizację zatrudnienia oraz ograniczenie działania bloku operacyjnego wyłącznie do zabiegów planowych. Jak wskazują Nowiny24, szansą na lepsze perspektywy dla ustrzyckiej lecznicy mają być inwestycje warte ok. 20 mln zł. M.in. termomodernizacja budynku, budowa nowego pawilonu, w którym mają być urządzone blok operacyjny, izba przyjęć, poradnie i część diagnostyczna (tomograf i rentgen). Ma powstać też Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

Więcej: nowiny24.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum