Ustawa wskutek petycji? Sejmowa komisja chce zmian w opłatach gmin uzdrowiskowych

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia31 października 2022 11:10

Sejmowa Komisja ds. petycji uznała jedno z takich wystąpień za zasadne. Zgłosiła właśnie projekt ustawy, który ma zmienić przepisy dotyczące lecznictwa uzdrowiskowego. Ma być "bardziej sprawiedliwie" dla mieszkańców gmin uzdrowiskowych.

Ustawa wskutek petycji? Sejmowa komisja chce zmian w opłatach gmin uzdrowiskowych
Komisja: wszystkich mieszkańców zwolnic z opłat w gminach uzdrowiskowych. Fopt. Shutterstock
  • Projektowana ustawa jest reakcją Komisji do Spraw Petycji Sejmu RP na
    petycję skierowaną do Sejmu RP przez gminę Połczyn
  • Celem jest dokonanie zmiany w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, zwalniającej osoby korzystające czasowo z lecznictwa uzdrowiskowego na terenie gminy swojego zamieszkania, mieszkające jednak poza obszarem, któremu nadano status uzdrowiska
  • Regulacje mają być dla nich bardziej sprawiedliwe

Jak jest, a jak być powinno?

Zgodnie z aktualnymi przepisami osoby mające miejsce zamieszkania w miejscowości uznanej za miejscowość uzdrowiskową w rozumieniu art. 17 ust. 1a zmienianej ustawy, które w celach zdrowotnych czasowo przebywają w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego położonym w tej miejscowości (miejscowości ich zamieszkania) nie są zobowiązane do uiszczania opłaty uzdrowiskowej.

Obowiązek uiszczania takiej opłaty jest natomiast nałożony na osoby mieszkające na terenie danej gminy, ale poza obszarem, któremu nadano status uzdrowiska.

Projektowana ustawa zmienia ten stan, doprowadzając do sytuacji, w której
wszyscy mieszkańcy gminy korzystający z lecznictwa uzdrowiskowego na terenie tej gminy będą zwolnieni z opłaty uzdrowiskowej – bez względu na to, czy mieszkają na terenie uzdrowiskowym czy też poza nim.

44 gminy uzdrowiskowe w Polsce. 4,83 zł opłaty

"Wprowadzenie dodatkowego zwolnienia z opłaty uzdrowiskowej będzie miało niewielki wpływ na dochody 45, a właściwie 44 gmin uzdrowiskowych, ponieważ jedna gmina nie wprowadziła tej opłaty. Zostanie to spowodowane mniejszymi wpływami z opłaty uzdrowiskowej, jak również mniejszą dotacją uzdrowiskową, która jest przyznawana gminom uzdrowiskowym na podstawie wysokości zebranej opłaty uzdrowiskowej w roku poprzednim. Jednak z uwagi na potencjalnie bardzo niewielką liczbę osób, których proponowane zwolnienie może dotyczyć w skali roku (kilka lub kilkanaście w skali roku ponieważ bardzo rzadko pacjenci są kierowani na leczenie
sanatoryjne w swoim miejscu zamieszkania)), skutki finansowe proponowanej ustawy będą relatywnie niewielkie - czytamy w uzasadnieniu projektowanej noweli.

Gdyby przyjąć założenie, że we wszystkich tych gminach obowiązują maksymalne stawki opłaty uzdrowiskowej wynoszące w 2022r. 4,83 zł,
że w skali roku 20 mieszkańców każdej ze wspomnianych 44 gmin uczestniczy w turnusach rehabilitacyjnych w ramach lecznictwa uzdrowiskowego na terenie gminy w której mieszkają to roczny ubytek przychodów wyniósłby niecałe 120 tys. zł. Kwota
 utraconej dotacji z budżetu państwa byłaby identyczna. Tak więc przeciętny ubytek przychodów dla jednej gminy wyniósłby, przy tych założeniach, ok. 5500 zł.
Zasadniczym skutkiem społecznym projektowanej ustawy będzie zrównanie
praw wszystkich mieszkańców gminy, na terenie której znajduje się uzdrowisko.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum