Ustawa o wynagrodzeniach. Pielęgniarki podały, gdzie jest najwięcej nieprawidłowości

Autor: oprac. SzB • Źródło: NIPiP, Rynek Zdrowia18 listopada 2022 13:30

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) zebrała w sprawie realizacji nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia obszerny materiał. Wynikają z niego dwa główne problemy - nieuznawanie kwalifikacji posiadanych przez pielęgniarki i położne, a także całkowity brak realizacji ustawy. Gdzie jest najgorzej?

Ustawa o wynagrodzeniach. Pielęgniarki podały, gdzie jest najwięcej nieprawidłowości
W których województwach jest najwięcej nieprawidłowości? Fot. Shutterstock
  • Najwięcej przypadków w nieuznaniu kwalifikacji pielęgniarek i położnych odnotowano w trzech województwach: świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim - informuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych
  • — Ministerstwo Zdrowia przekazuje wszelkie nasze skargi na podmioty, które nie realizują ustawy, do Głównego Inspektora Pracy. Inspektor Pracy będzie polecał właściwym Inspekcjom Pracy kontrolę tych podmiotów. Jeżeli kontrola potwierdzi nasze stwierdzenia o braku realizacji ustawy, to ci pracodawcy zostaną ukarani zgodnie z ustawą — podkreśla Sebastian Irzykowski, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
  • NRPiP zwraca także uwagę na kwestię spłaszczenia różnic wysokości wynagrodzeń między poszczególnymi grupami płacowymi. — Jest to problem systemowy i może on zostać rozwiązany wyłącznie w ramach zmiany ustawy — dodaje Irzykowski

Realizacja ustawy o wynagrodzeniach. NIPiP: największe problemy w trzech województwach

Jedno z ostatnich posiedzeń sejmowej Komisji Zdrowia było poświęcone tematowi realizacji ustawy o wynagrodzeniach.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) zebrała w tej sprawie obszerny materiał. Wynikają z niego dwa podstawowe problemy: nieuznawanie kwalifikacji posiadanych przez pielęgniarki i położne, a także całkowity brak realizacji wspomnianej ustawy, która obowiązuje od 1 lipca tego roku.

Najwięcej przypadków w nieuznaniu kwalifikacji zostało odnotowanych w województwach: świętokrzyskim, małopolskim oraz podkarpackim.

— Ministerstwo Zdrowia podkreśla rolę Inspekcji Pracy w nadzorze nad podmiotami leczniczymi. Z tego, co wiemy do Ministerstwa wpłynęło kilkanaście próśb ze strony Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych o kontrolę w tych podmiotach, gdzie wynagrodzenia nie są realizowane. My również takie podmioty dostrzegliśmy i będziemy do Ministerstwa prośbę w tym temacie kierować, aby Inspekcja Pracy podjęła działania kontrolne — wyjaśnia Sebastian Irzykowski, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

— Ministerstwo Zdrowia przekazuje wszelkie nasze skargi na podmioty, które nie realizują ustawy do Głównego Inspektora Pracy. Inspektor Pracy będzie polecał właściwym Inspekcjom Pracy kontrolę tych podmiotów. Jeżeli kontrola potwierdzi nasze stwierdzenia o braku realizacji ustawy, to ci pracodawcy zostaną ukarani zgodnie z ustawą — dodaje. 

Wiceprezes NRPiP: "Jest to problem systemowy"

W trakcie Komisji Zdrowia podjęto również kwestię spłaszczenia różnic wysokości wynagrodzeń między poszczególnymi grupami płacowymi.

— Problem wynika z tego, że w ramach Rady Dialogu Społecznego zabrakło strony, która reprezentowałaby pielęgniarki i położne, czyli Forum Związków Zawodowych, gdzie zrzeszony jest Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Nie mogliśmy przeforsować rozwiązań, które spłaszczałyby tę siatkę płac, jeżeli chodzi o pielęgniarki i położne — podkreśla Sebastian Irzykowski. 

Wiceprezes NRPiP dodaje, że jest to "problem systemowy i może on zostać rozwiązany wyłącznie w ramach zmiany ustawy". 

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało także zmianę wyceny świadczeń w poszczególnych zakresach, aby zrekompensować podmiotom leczniczym wejście w życie ustawy o wynagrodzeniach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum