Ustawa o sieci: w Płocku boją się o oddziały i pododdział szpitala miejskiego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2017 10:37

W Szpitalu Świętej Trójcy w Płocku do sieci wchodzą interna, ginekologia i położnictwo oraz neonatologia i pediatria. Ortopedia i chirurgia już nie, niepewny i skomplikowany jest także los rehabilitacji.

Ustawa o sieci: w Płocku boją się o oddziały i pododdział szpitala miejskiego
Jeśli problemy z finansowaniem będą miały oddziały ortopedii i chirurgii, pacjentów do rehabilitacji może być zbyt mało. Fot. archiwum RZ

Oddziały, które znajdą się poza siecią szpitali, przetrwają, o ile NFZ w ogóle ogłosi konkurs na tego typu usługi w regionie płockim, a szpital w nim wystartuje i wygra - pisze Gazeta Wyborcza i przypomina, że "przeciętny" szpital miejski czy powiatowy będzie miał ryczałt na internę, chirurgię i np. porodówkę, ale o pieniądze na okulistykę, ortopedię czy kardiologię będzie musiał zabiegać w konkursie.

W szpitalu miejskim w Płocku niestandardowa sytuacja występuje z oddziałem rehabilitacji narządu ruchu, a formalnie pododdziału ortopedii.

Po pierwsze, jeśli problemy z finansowaniem będą miały oddziały ortopedii i chirurgii, pacjentów do rehabilitacji może być zbyt mało. Po drugie, choć teoretycznie rehabilitacja wchodzi do sieci, ryczałt może nie objąć poddziału ortopedii - ten musiałaby się stać samodzielnym oddziałem.

Póki co NFZ ponoć zapewniło, że ogłosi konkurs na ortopedię i chirurgię dla regionu płockiego.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum