Ustawa o Funduszu Medycznym do podpisu Prezydenta. Sejm przyjął część poprawek
Sejm RP przyjął 1 grudnia ustawę o zmianie ustawy o Funduszu Medycznym (i innych ustaw), z projektu przedstawionego przez Prezydenta RP. Nie zgodził się na kilka senackich poprawek, w tym na objęcie możliwością finansowania badań genetycznych z Funduszu wszystkich, a nie tylko osób do 18 roku życia.

- 1 grudnia wieczorem Sejm przyjął zmiany w ustawie o Funduszu Medycznym. W zasadzie Sejm zaakceptował jedynie poprawki redakcyjne, wniesione przez Izbę Wyższą
- Teraz ustawa czeka na podpis Prezydenta RP. Projekt znalazł się w Sejmie z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy
- W trakcie procedowania projektu Senat RP wniósł 7 poprawek, m.in. o objęciu finansowaniem z Funduszu badań genetycznych wszystkich, a nie tylko osób do 18. roku życia. Sejm się na to nie zgodził
- Senatorowie chcieli też zwiększenia z 3 nie do 4, a do 5 proc. wysokości limitu rocznego środków Funduszu Medycznego, przeznaczanych na finansowanie leków w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Ta poprawka też nie uzyskała akceptacji posłów
Prezydenckie zmiany w ustawie o Funduszu Medycznym
1 grudnia Sejm przyjął zmiany w ustawie o Funduszu Medycznym i niektórych innych ustaw. Zgodził się w zasadzie tylko na jedą systemową i na poprawki redakcyjne wniesione przez Senat RP typu "dodaje się przecinek".
Jedyną ważną poprawką Senatu do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw przyjętą przez Sejm jest ta, która przewiduje, że ze środków subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego finansuje się szczepionki do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych.
Regulacja ma na celu wsparcie działań związanych z profilaktyką chorób zakaźnych, głównie przez zakup szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień w ramach Programu Szczepień Ochronnych.
Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, który w październiku br. skierował projekt noweli do Sejmu, takie działanie pozwoli na kierunkowe docelowe działania ministra zdrowia w zakresie dofinasowania profilaktyki w obszarze nieobjętym obowiązkiem szczepień - w zależności od potrzeb i sytuacji epidemicznej, z uwzględnieniem wieku i grupy docelowej, dla której ochrona indywidulana stanowi wpływ na zdrowie publiczne państwa.
Pozostałe istotne poprawki Izby Wyższej przepadły, w tym propozycja o objęcie finansowaniem z Funduszu realizowania badań genetycznych wszystkich, a nie tylko osób do 18. roku życia (chodzi o świadczenia gwarantowane, związane z diagnostyką genetyczną z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub z leczenie szpitalnym) oraz podwyższenie limitu rocznego środków Funduszu Medycznego przeznaczanych na finansowanie leków w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL) z 3 do 5 proc. Zgodnie z decyzją posłów i Prezydenta RP będzie to zaproponowane w projekcie prezydenckim podwyższenie z 3 na 4 proc.
Dodajmy, że w ub. środę po powrocie projektu nowelizacji ustawy z Senatu sejmowa Komisja Zdrowia poparła 3 z 7 poprawek wniesionych przez Izbę Wyższą, w zasadzie redakcyjne. Pozostałe dotyczyły m.in. objęcia finansowaniem ze środków Funduszu Medycznego świadczeń związanych z diagnostyką genetyczną wszystkich pacjentów, bez względu na wiek. Na to rozwiązanie sejmowa Komisja Zdrowia w ub. środę nie dała zgody.
Jak się - bez zaskoczenia - okazuje, Sejm przyjął projekt zgodnie z rekomendacją sejmowej Komisji.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)