Ustawa budżetowa: senacka Komisja Budżetu poprała poprawki zwiększające wydatki na zdrowie

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP05 stycznia 2023 16:45

W czwartek senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych poparła 16 poprawek do ustawy budżetowej na 2023 r., w tym m.in. zwiększenie budżetu NFZ.

Ustawa budżetowa: senacka Komisja Budżetu poprała poprawki zwiększające wydatki na zdrowie
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych obradowała 5 stycznia. Fot. Tomasz Paczos/Kancelaria Senatu/Flickr
  • W czwartek senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych omawiała sprawozdania innych senackich komisji do ustawy budżetowej do 2023 r.
  • Po omówieniu sprawozdań komisja głosowała nad poprawkami, jakie zostały zgłoszone przez komisje oraz przez członków KBiFP i senatorów
  • Łącznie komisja poparła 16 poprawek do budżetu, w tym dotyczące zdrowia przegłosowane wczoraj przez Komisję Zdrowia izby wyższej

Zwiększenie budżetu NFZ, nowotwory i psychiatria

Wśród propozycji zmian, jakie uzyskały poparcie komisji budżetu, znalazły się m.in. zmiany zwiększające wydatki na zdrowie.

Chodzi o zwiększenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia o 6,5 mld zł, aby zrekompensować funduszowi zaprzestanie finansowania części zadań służby zdrowia z budżetu.

Poza tym komisja poparła zwiększenie o 2 mld zł wydatków na leczenie chorób nowotworowych u dzieci, o 700 mln zł wydatków na psychiatrię dziecięcą czy o 500 mln zł na in vitro.

Senatorowie poparli także zmianę zapisanej w budżecie inflacji średniorocznej z 9,8 proc. na 13,1 proc., czyli do poziomu prognozowanego przez Narodowy Bank Polski.

Sprawozdanie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zostanie omówione podczas drugiego czytania ustawy budżetowej w Senacie, które zostało zaplanowane na 11-13 stycznia br.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum