interpretacje.org/Rynek Zdrowia | 18-11-2011 10:41

Usługi perfuzyjno-medyczne zwolnione z VAT

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na rzecz szpitala w zakresie usług perfuzyjnych, które polegają na prowadzeniu krążenia pozaustrojowego krwi pacjenta w trakcie operacji serca w warunkach wstrzymania jego akcji podczas zabiegu, jest zwolniona z VAT.

Takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPP2/443-1219/11-2/MN) w odpowiedzi z 4 listopada br. na wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług perfuzyjno-medycznych.

Wnioskodawca, który zamierzał zajmować się obsługą specjalistycznego aparatu do utrzymywania operowanego pacjenta przy życiu podczas zabiegu chirurgicznego w klinikach kardiochirurgicznych zapytał, jaką stawką należy opodatkować usługę perfuzyjno-medyczną świadczoną na rzecz spółki z o.o., spółki komandytowej.

W piśmie do Izby Skarbowej zaznaczył, że posiada fachowe kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych w opisanym zakresie i dziedzinie medycyny.

W udzielonej interpretacji indywidualnej, dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że wspomniane usługi perfuzyjne stanowią usługi medyczne służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Zatem usługi te korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, ponieważ osoby je świadczące są specjalistami ochrony zdrowia i wykonują inny zawód medyczny, określony w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.

Więcej: www.interpretacje.org