Usługi medyczne będą droższe: trwa zamieszanie wokół VAT

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2011 11:38

Nieprecyzyjne przepisy nowelizacji ustawy o VAT wymuszą wzrost cen usług m. in. w zakresie medycyny plastycznej, stomatologii estetycznej, badań z zakresu ekspertyz sądowych czy świadczeń rentowych.

Usługi medyczne będą droższe: trwa zamieszanie wokół VAT

– Ustawa wprowadziła zmianę definicji usługi zwolnionej z VAT. Zapis jest bardzo skomplikowany. Każdy podmiot wystawiając fakturę musi podejmować decyzję czy doliczyć podatek, czy nie – mówił portalowi rynekzdrowia.pl dr Robert Mołdach, ekspert ds. ochrony zdrowia Pracodawców RP.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia, zwolnione od podatku mają być usługi w zakresie opieki medycznej służące wyłącznie profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej, lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne.Już obecnie przedstawiciele placówek medycznych zapowiadają, że przełoży się to na wzrost cen niektórych usług. – Z pewnością musimy zastosować 23-proc. VAT w usługach z dziedziny medycyny estetycznej. Staramy się zachować pewną elastyczność, rozważamy ewentualne rabaty. Kolejny obszar w naszym przypadku to kwestia orzeczeń dotyczących stanu zdrowia dla firm ubezpieczeniowych – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Michał Rybak, członek zarządu Lux Med Sp. z o.o.Z kolei Scanmed, właściciel Szpitala św. Rafała w Krakowie, podniesie o 23 proc. ceny usług z zakresu operacji plastycznych i stomatologii estetycznej.

– Być może będzie to również dotyczyło medycyny pracy – zaznacza w romowie z portalem rynekzdrowia.pl Marcin Mikos, rzecznik Scanmedu.Eksperci wskazują, że winny jest brak jednoznacznej interpretacji przepisów. Z tego powodu istnieją wątpliwości także wobec medycyny paliatywnej, badań na potrzeby ekspertyz sądowych lub świadczeń rentowych, zabezpieczenia medycznego imprez sportowych lub badań z zakresu medycyny pracy.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum