Usługi lekarskie drożeją na potęgę

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2019 09:17

Ceny usług lekarskich rosną najszybciej w tej dekadzie i prawie najszybciej w tym stuleciu - zwraca uwagę ekonomista Ignacy Morawski z serwisu Spotdata.pl.

Usługi lekarskie drożeją na potęgę
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Inflacja w maju według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 2,4 proc. rok do roku. To więcej niż GUS szacował wstępnie około dwa tygodnie temu, to też najwyższy odczyt od półtora roku i drugi najwyższy od 6,5 roku. Choć w kontekście wzrostu cen najwięcej mówi się o żywności to w opinii ekonomisty Ignacego Morawskiego najistotniejszym zjawiskiem cenowym jest wzrost cen usług.

Ceny usług lekarskich w maju były wyższe niż rok temu aż o 5,1 proc., co oznacza, że rosną najszybciej w tej dekadzie i prawie najszybciej w tym stuleciu. Poprzednio tak szybki wzrost cen usług lekarskich mieliśmy na początku 2009 r. Ekonomista zwraca uwagę, że ceny u lekarzy nie są wyjątkiem i rosnące płace w wielu sektorach usługowych w końcu przekładają się także na wzrost cen usług.

Wątpliwości co do dalszego wzrostu cen usług lekarskich nie ma Jakub Kosikowski, były rzecznik prasowy Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Zwraca uwagę, że coraz więcej lekarzy "rzuca" NFZ na rzecz praktyk prywatnych. W jego opinii, będzie się to przekładało na droższe usługi medyczne w przyszłości.

Więcej: next.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum