Uniwersytet oblężony

Autor: BE/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2008 10:23

Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie padł kolejny rekord ilości kandydatów na studia stacjonarne

Na kierunku lekarskim na 2,5 tys. kandydatów czeka 230 miejsc, czyli o jeden indeks rywalizuje 11 osób. To, w historii uczelni, rekordowe zainteresowanie studiami na tym kierunku. Przed rokiem na jedno miejsce przypadało 9 kandydatów.

Okazuje się, że jeszcze więcej maturzystów interesuje się studiami na stomatologii. Tu o indeks rywalizuje 15 przystępujących do egzaminów wstępnych.

Nieco łatwiej będzie dostać się na farmację, gdzie do 130 indeksów jest 1666 chętnych (13:1). O 50 indeksów na analityce medycznej konkuruje 600 osób.

Maleje zainteresowanie fizjoterapią, ale i tak na limit zwiększony do 75 indeksów jest 500 chętnych. Jednak dwa lata temu skala konkurencyjności wynosiła tu 14:1. Obecnie na jedno miejsce przypada 6,7 statystycznego kandydata. Spadek zainteresowania to m.in. skutek uruchomienia podobnych studiów przez kilka uczelni prywatnych.

Najłatwiej będzie dostać się na zdrowie publiczne (146 kandydatów na 100 miejsc) i ratownictwo medyczne (120/70). Na pielęgniarstwie jest obecnie 228 chętnych na 200 miejsc, a na położnictwie 95 na 80. Rejestracja na te kierunki potrwa do 3 lipca.

Skąd tak rekordowe zainteresowanie studiami w UM? W pewnym stopniu tłok wynika z możliwości ubiegania się o przyjęcie na kilka uczelni. Nie zapominajmy jednak, że od kilku lat UM jest najlepszą lubelską szkołą wyższą w rankingach Rzeczpospolitej i Perspektyw.

– Działamy w warunkach konkurencji i niżu demograficznego. Nie obawiamy się kłopotów z wypełnieniem limitów, ale chcemy zachęcić jak najwięcej kandydatów, aby wybrać najlepszych. Część maturzystów z naszego terenu szła na inne uczelnie medyczne, które już wcześniej zrezygnowały z wymagania fizyki na poziomie rozszerzonym – uzasadnia „Kurierowi Lubelskiemu” złagodzenie wymogów kwalifikacyjnych prorektor UM prof. Jacek Orliński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum