Uniwersytet Medyczny w Łodzi: wstrzymanie budowy ulicy zagraża życiu i zdrowiu pacjentów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2017 11:03

Nowa ulica Konstytucyjna w Łodzi miała udrożnić dojazd karetek do Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Na razie prace wstrzymano z powodu protestów mieszkańców. UM ostrzega, że stwarza to zagrożenie dla zdrowia i życia chorych.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi: wstrzymanie budowy ulicy zagraża życiu i zdrowiu pacjentów
Przeciwko budowie ulicy protestują mieszkańcy okolicznych osiedli Fot. Archiwum

Ulica Konstytucyjna łącząca okolice ul. Strykowskiej z Trasą Górną była już na planach Łodzi z 1925 r., ale gdy za konkretne planowanie wzięto się prawie 90 lat później, okazało się, że droga będzie musiała prowadzić przez kilka dużych osiedli - informuje Gazeta Wyborcza.

To właśnie ich mieszkańcy przygotowali projekt uchwały obywatelskiej - stanowisko przeciwko budowie drogi. Podpisało się pod nią 7 tys. osób. Uchwała została przyjęta przez radę miejską w Łodzi na początku czerwca 2014 r. Od tego czasu prace utkwiły w martwym punkcie.

Nowa droga miała mieć 12,5 km długości i stać się główną trasą dojazdową do Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM w Łodzi. Obecnie główne dojazdy do CKD stanowią ulice Niciarniana, Pomorska i Narutowicza. W godzinach szczytu wszystkie są zakorkowane.

Senat UM w Łodzi ostrzega, że taki stan rzeczy to zagrożenie dla zdrowia i życia chorych. Zaznacza też, że natężenie ruchu w miejscach obecnego dojazdu będzie coraz większe - w niedługim czasie mają zostać uruchomione przyszpitalne poradnie; trwają również zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Zdrowia dotyczące drugiego etapu budowy CKD.

Władze UM zapowiadają próbę przeforsowania w radzie miejskiej swojego stanowiska.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum