Unijne pieniądze dla ośrodka zdrowia w Kolsku, czyli rozprawa o

Autor: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2009 17:12

Gminny ośrodek zdrowia w Kolsku (woj. lubuskie) nie spełnia unijnych wymogów. Musi przejść kapitalny remont za 1 mln zł. Potrzebne są pieniądze.

Gmina, która wynajmuje lekarzom rodzinnym budynek, już dawno napisała wniosek o pieniądze na jego modernizację. Chciałaby dostać ok. 1 mln zł w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ale wielkie było zdziwienie Henryka Matysika, wójta, kiedy na liście indykatywnej projektów inwestycyjnych, które dostaną pieniądze bez konkursu, zobaczył budowy basenów i pływalni w lubuskich miastach, a ośrodka zdrowia w Kolsku nie - pisze Gazeta Lubuska.

- Nawet nie liczyłem na te pieniądze bez konkursu, bo wiem, że nasza inwestycja ma charakter lokalny, a nie ponadregionalny. Chcemy wystartować w konkursie - przyznaje wójt. - Ale kiedy zobaczyłem ile pieniędzy z LRPO pójdzie na zadania z listy indykatywnej, to całkiem poważnie zaniepokoiłem się, że na nasz projekt funduszy nie wystarczy.

Matysik wysłał do marszałka monit w tej sprawie i czeka na odpowiedź. Tymczasem marszałek Marcin Jabłoński na niedawnym spotkaniu z samorządowcami powiatu nowosolskiego nie ukrywał:

 - Na pewno będzie grupa niezadowolonych z podziału pieniędzy, którzy nie przebiją się ze swoimi projektami. Jeśli więc jakaś gmina nie dostanie funduszy, to znaczy, że nie mieści się w filozofii, jaką jest tworzenie centrów wzrostu, czyli miejsc szczególnie ważnych dla rozwoju regionu.

Z kolei Matysik podkreśla: - My się staramy o pieniądze w ramach priorytetu, który zakłada „znoszenie dysproporcji między dynamicznymi centrami wzrostu a terenami marginalizowanymi”. Jeśli mieszkańcy zostaną pozbawienie opieki zdrowotnej, to grozi nam zupełna marginalizacja.

Zdaniem marszałka, szansa na większe pieniądze dla gmin pojawi się wówczas, kiedy  województwo wygra ministerialny wyścig o specjalny bonus w postaci kilkudziesięciu milionów euro. Ma się to rozstrzygnąć jesienią.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum