×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ulga dla honorowych dawców krwi: mogą liczyć na zwrot podatku. Ile za litr w 2023 r.?

Autor: oprac. KM • Źródło: krwiodawcy.org, eGospodarka.pl22 marca 2023 20:40

Oddanie krwi to nie tylko pomoc potrzebującym, ale i podstawa do zwrotu z podatku. Jakie ulgi przysługują honorowym dawcom krwi?

Ulga dla honorowych dawców krwi: mogą liczyć na zwrot podatku. Ile za litr w 2023 r.?
Mężczyźni w ciągu roku mogą oddać 2,7 l krwi, a kobiety - 1,8 l. Fot. Shuterstock
  • Wciąż można rozliczać się z fiskusem. W rozliczeniu, jeśli taka ulga przysługuje, warto uwzględnić honorowe krwiodawstwo
  • Cena litra krwi, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustalonymi jeszcze w 2017 roku, wynosi 130 zł. Taką kwotę wyznaczył Minister Zdrowia
  • Aby obliczyć, ile zwrotu można dostać za oddanie krwi, należy pomnożyć liczbę oddanych litrów przez obowiązujący przelicznik

Zwroty z podatku za krwiodawstwo - to warto wiedzieć

Jak przypomina portal krwiodawcy.org, oddanie krwi lub jej składników w danym roku podatkowym może być uwzględnione w zeznaniu podatkowym, w ramach PIT-36 i PIT-37 oraz PIT-28

- Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddadzą bezpłatnie krew lub jej składniki, mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym. Można także dokonać korekty zeznań za lata ubiegłe - informuje portal Honorowego Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dodajmy, że za rok 2021 dawcy krwi odliczyli z tego tytułu ponad 35 mln zł.

Ulga za honorowe krwiodawstwo dotyczy też osób rozliczających się w ramach zeznania PIT-28, czyli ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W tym rozliczeniu wysokość przychodu pomniejsza się o wartość oddanej krwi, co zmniejsza podstawę opodatkowania i, w związku z tym, kwotę podatku. PIT-28 wymaga dołączenia PIT/O ze wskazaniem kwoty odliczenia w ramach darowizny krwi i dane placówki, której krew jest oddawana.

Równolegle portal egospodarka.pl zaznacza, że jest to darowizna, więc należy pamiętać, by łączny limit darowizn nie przekroczył wartości 6 proc. dochodu lub, w wypadku osób, które rozliczają się na ryczałcie, przychodu podatnika.

Ile zwrotu można maksymalnie uzyskać? Mężczyźni w ciągu roku mogą oddać 2,7 l krwi, kobiety zaś - 1,8 l. Wynika z tego, że rekordziści krwiodawstwa zyskają odpowiednio 351 i 234 zł zwrotu przy przyjętym przeliczniku w wysokości 130 zł. Warto pamiętać też, że liczy się krew oddana w roku podatkowym, którego dotyczy zeznanie podatkowe, więc ilość oddanej krwi w poprzednich latach nie może zostać uwzględniona w rozliczeniu.

Uwaga - obdarowanym jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (siedziba, nie punkt krwiodawstwa w którym oddajemy krew lub jej składniki).

Jak dodaje portal krwiodawcy.org, łączny limit z różnych darowizn np. na kult religijny, na rzecz pożytku publicznego, na rzecz krwiodawstwa w roku podatkowym nie może przekroczyć wartości 6 proc. dochodu (w przypadku ryczałtu przychodu) podatnika.

 

To nie jest jedyny przywilej krwiodawców

Honorowi krwiodawcy będą mogli cieszyć się dwoma dniami płatnego urlopu za oddanie krwi bądź jej składników - w dniu oddania i dzień później. 9 marca Sejm przyjął ustawę o krwiodawstwie i krwiolecznictwie i skierował ją do podpisu prezydenta.

- Nadano uprawnienie dla honorowych dawców krwi w postaci dwóch dni zwolnienia od pracy i od wykonywania czynności służbowych, które gwarantuje odpowiedni odpoczynek i regenerację dla organizmu po oddaniu krwi. Doprecyzowane zostały także uprawnienia przysługujące Honorowym Dawcom Krwi m.in. dookreślono pojęcie „czas zwolnienia”, gdyż często dawcami krwi są osoby pracujące na zmiany nocne przez wskazanie, że czas zwolnienia obejmuje również zmianę, która zaczęła się tego dnia, w którym oddano krew - wyjaśniało Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze