Ubezpieczenie od zdarzeń medycznych: termin wykupienia znów do przesunięcia?

Autor: Ryszard Rotaub/Rynek Zdrowia • • 24 września 2013 06:20

Niewykluczone, że termin wykupienia przez szpitale ubezpieczenia od zdarzeń medycznych, wyznaczony w znowelizowanej ustawie o działalności leczniczej na 1 stycznia 2014 r., znowu zostanie przesunięty. Wspomniane ubezpieczenie ma na razie zaledwie 30 lecznic.

Ubezpieczenie od zdarzeń medycznych: termin wykupienia znów do przesunięcia?

- Obecnie trwają analizy zasadności utrzymania terminu 31 grudnia 2013 r. jako ograniczającego fakultatywność ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych określonych w przepisach o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - poinformował portal rynekzdrowia.pl Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Według obecnego stanu prawnego, następnego dnia, czyli od 1 stycznia 2014 r., podmioty lecznicze prowadzące szpitale mają obowiązek posiadania umowy ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych. Pytanie, czy do tego czasu dopełnią tej powinności? Bo zainteresowania polisami na razie nie widać.

Ponadto Krzysztof Bąk wyjaśnił, że ”zgodnie z informacjami uzyskanymi z Centrum Systemów  Informacyjnych Ochrony Zdrowia na dzień 27 sierpnia 2013 r. 30 szpitali posiadało umowę ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 217)”.

Czas płynie, ubezpieczonych ubywa
Dla porównania: 29 sierpnia ubiegłego roku wiceminister Sławomir Neumann raportował w Sejmie, że takie umowy miało 278 szpitali z ogólnej listy 1070 placówek w całym kraju. Oznacza to, że w ciągu roku - zamiast oczekiwanego wzrostu liczby umów ubezpieczenia od zdarzeń medycznych zawartych z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń SA (PZU było jedyną firmą oferującą tego typu ubezpieczenia) - mamy do czynienia z ich spadkiem: wycofało się 248 placówek.

Liczba lecznic, które mogły sobie pozwolić na zakup polis, okazała się niewielka, a zaporowe ceny zmusiły resort zdrowia do zainicjowania nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Weszła ona w życie w czerwcu 2012 r. określając datę obowiązkowego ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych na 1 stycznia 2014 r. (w poprzedniej nowelizacji - od 1 lipca 2012 r).

Czytaj też: Szpitale zwracają polisy, ale nie odzyskają całych składek. Pozwą skarb państwa?

Biorąc pod uwagę informację udzieloną przez rzecznika ministra zdrowia w sprawie analiz zasadności utrzymania terminu 31 grudnia 2013 r. oraz fakt, iż jedynie 30 lecznic ma ubezpieczenie od zdarzeń medycznych, łatwo można sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wymóg jego posiadania od początku przeszłego roku zostanie utrzymany.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum