Ubezpiecz się! Wakacyjne powroty na pokładzie samolotu LPR są kosztowne

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2009 16:07

Warszawa

Ubezpiecz się! Wakacyjne powroty na pokładzie samolotu LPR są kosztowne
Wypoczywając w cieniu palm na egzotycznych plażach zasadniczo mają przekonanie, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wystawiona ubezpieczonym obywatelom przez NFZ, uprawnia także do transportu medycznego. Nic bardziej błędnego!

Rocznie do LPR dzwoni kilkadziesiąt zrozpaczonych osób, chcących przetransportować do kraju chorego, który w czasie pobytu za granicą uległ medycznemu zdarzeniu...

I przecierają oczy ze zdumienia, słysząc podane ceny. Bowiem sporo osób wyjeżdżających za granicę ma przekonanie, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wystawiona ubezpieczonym obywatelom przez NFZ, uprawnia także do transportu medycznego.

– Nic bardziej mylnego – przypomina Robert Gałązkowski, dyrektor LPR. – Poza posiadaną kartą EKUZ, która uprawnia do skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej w nagłych przypadkach, turysta musi dokupić polisę ubezpieczeniową, która zapewni pokrycie kosztów transportu pacjenta do Polski. Warto też zapoznać się dokładnie z treścią polisy ubezpieczeniowej, na jaką kwotę zabezpiecza transport medyczny.

Jego zdaniem, Polacy częściej i chętniej wyjeżdżają, dlatego nie powinni zapominać o zabezpieczeniu swojego pobytu. Szczególne nasilenie nieprzewidzianych zdarzeń medycznych występuje w okresie wakacji oraz podczas ferii zimowych.

Samolotem: z plaży do na urazówkę
Zimą, do największej liczby wypadków i konieczności transportu chorego dochodzi w rejonie Alp, po doznanych złamaniach i urazach kręgosłupa. W okresie letnim wachlarz urazów jest szeroki: złamania i urazy jako wynik wypadków komunikacyjnych, złamania miednicy, zawały serca mięśniowego, udary, choroby dekompresyjne, uszkodzenia kręgosłupa, oparzenia.

Właśnie poparzenia były ostatnio przyczyną transportu samolotem medycznym Polaka z Turcji do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.
 
Również w tym roku jeden z mieszkańców Warszawy musiał skorzystać z transportu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z austriackiego z Salzburga, po doznaniu urazu kręgosłupa. W tym przypadku, prezes NFZ podjął decyzję o refundacji kosztów transportu sanitarnego, opierając się na art. 25 i 26 znowelizowanej ustawy o świadczeniach. Ustawa przewiduje możliwość pokrycia kosztów transportu z kraju UE do Polski ubezpieczonego, gdy koszty hospitalizacji oraz transportu za granicą przewyższają koszty leczenia w Polsce.

LPR dysponuje dwoma samolotami medycznymi, które wykonują loty na odległościach powyżej 250 km i mogą służyć do przetransportowania chorego zza granicy. Taki transport z Polski i do Polski organizują również pogotowia lotnicze z innych państw.

Schemat jest następujący: firma ubezpieczeniowa po otrzymaniu informacji o wypadku swojego klienta, deleguje do uzgodnień ze szpitalem, w którym znajduje się pacjent, swojego lekarza. Ten ocenia stan pacjenta i optymalny sposób transportu, następnie kontaktuje się z firmami zajmującymi się transportem sanitarnym i wybiera ofertę jednego przewoźnika.

30 tys. dolarów za kurs do szpitala
Warszawa – Sharm El Sheik – Warszawa: około 90 tys. zł; Warszawa – Barcelona – Warszawa: około 65 tys. zł; Warszawa – Ankara – Warszawa: około 50 tys. zł – tak kształtuje się koszt transportu samolotem medycznym pacjenta do Polski z wybranego miejsca. Przykładowy cennik przygotowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR), do którego dzwoni rocznie kilkadziesiąt zrozpaczonych osób, chcących przetransportować do kraju chorego, który w czasie pobytu za granicą uległ medycznemu zdarzeniu.

– Ceny zależą od kilku czynników, między innymi od kosztów paliwa, opłat lotniskowych, kosztów dowozu pacjenta na lotnisko – wylicza dyrektor Gałązkowski i przypomina, że wykupienie polisy, to w zależności od miejsca oraz długości pobytu, od kilkudziesięciu do kilkuset złotyc. – Ale ten wydatek może uchronić turystę przed znacznie większymi wydatkami, jeżeli zajdzie konieczność transportu sanitarnego do kraju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum