USA: za wysoką ceną nie zawsze idzie lepsza jakość leczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2017 21:43

Droga opieka medyczna nie zawsze jest lepszej jakości. Wykazały to badania amerykańskich specjalistów opublikowane przez „Health Affairs”. Przeanalizowano opinie 31 tys. pacjentów. Wniosek: za ceną nie zawsze idzie jakość

USA: za wysoką ceną nie zawsze idzie lepsza jakość leczenia
USA: za wysoką ceną nie zawsze idzie lepsza jakość leczenia. Fot. Archiwum

Eric T. Roberts z Harvard Medical School w Bostonie wraz ze swym zespołem przeanalizował opinie 31 tys. pacjentów ubezpieczonych w USA w systemie Madicare. Potwierdzili oni, że gdy usługa była droższa, mogli liczyć na opiekę lepiej skoordynowaną i zostali przyjęci nie później niż w ciągu 15 minut od wyznaczonego wcześniej terminu wizyty.

Ci sami pacjenci twierdzili jednak, że nie mieli odczucia, że zapewnia im to opiekę wyższej jakości w porównaniu do osób z tego samego rejonu, w przypadku których była ona niżej skalkulowana. Nie byli również rzadziej hospitalizowani, to znaczy przed szpitalem nie uchroniła ich wyżej opłaca opieka ambulatoryjna. Nie zlecono im częstszych zabiegów ani badań profilaktycznych, np. mammografii pozwalającej wcześnie wykryć raka piersi.

Prof. Martin Gaynor z Carnegie Mellon University w Pittsburghu twierdzi w wypowiedzi dla Reutersa, że badania te rozwiewają mit, że za ceną idzie jakość. Jednym słowem, droższa opieka wcale nie zapewnia usług medycznych lepszej jakości.

Z tych samych badań wynika, że również duże ośrodki nie oferują opieki lepszej jakości. Wydawałoby się, że mają one tę przewagę, że mogą więcej zaoferować pacjentom w tym samym miejscu. To jednak nie przekłada się na lepszą opiekę. Równie dobrze można ją uzyskać w mniejszych ośrodkach.

Pacjenci przyznają, że w dużych ośrodkach szybciej mogą zostać przyjęci przez lekarza, a ich opieka jest lepiej skoordynowana i zarządzana. Jednak w ich odczuciu nie jest ona lepszej jakości.

- Oferta małych placówek może być równie dobra, bo duży nie oznacza lepszy, czasami jest wręcz odwrotnie - podkreśla prof. Gaynor.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum