USA: przed wizytą u lekarza grupowe spotkanie z pielęgniarką?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2010 15:39

Amerykańscy naukowcy przekonują, że np. dermatolodzy i ich pacjenci powinni rozważyć opcję spotkań grupowych, które pozwolą na oszczędność czasu.

Badacze twierdzą, że w obliczu rosnącego problemu związanego z dostępem do specjalisty, wizyty, na które umawia się kilka osób z tą samą dolegliwością, są bardzo dobrym sposobem na zwiększenie jakości i skuteczności opieki nad pacjentami. Świadczy o tym choćby rosnąca popularność tego typu spotkań.

Jak twierdzi dr James G. H. Dinulos z Centrum Medycznego Dartmouth-Hitchcock w USA, na konsultację z dermatologiem pacjenci muszą czekać średnio 33 dni. Osoby, które irytuje czekanie w długich kolejkach, coraz chętniej korzystają ze spotkań grupowych, podczas których wspólnie oglądają film lub prezentację PowerPoint na temat swojej dolegliwości, a następnie spotykają się z pielęgniarką, która instruuje ich, jak powinni postępować. Dopiero po takim spotkaniu następuje indywidualna wizyta u specjalisty.

Okazało się, że dzięki wcześniejszym spotkaniom w grupie, lekarzom udawało się przyjąć w ciągu godziny średnio sześciu pacjentów więcej, niż podczas wizyt tradycyjnych, a w przypadku dermatologów nawet ośmiu pacjentów więcej.

Inni badacze zwracają jednak uwagę, że przy ocenie praktycznej wartości takich konsultacji uwzględnić należy wiele różnych czynników. Dużo zależy m.in. od tego, czy lekarz zachce poświęcić swój czas na rzetelne przeszkolenie personelu, który później prowadzi spotkania z grupą pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum