USA: Senat za reformą systemu zdrowotnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2009 10:00

Senat Stanów Zjednoczonych otworzył drogę do przyjęcia reformy systemu opieki zdrowotnej, o którą zabiega prezydent Barack Obama.

USA: Senat za reformą systemu zdrowotnego

W nocy z 20 na 21 grudnia zatwierdzono ją w pierwszym głosowaniu proceduralnym, a jej ostateczne uchwalenie mogłoby nastąpić w Wigilię.

Po kilku miesiącach dyskusji między partiami, negocjacji z Białym Domem oraz debat w komisji senatorowie zatwierdzili kompromisowy tekst reformy 60 głosami za, przy 40 przeciwnych.

W Senacie zasiada 58 Demokratów, 40 Republikanów i 2 senatorów niezależnych.

Dwa kolejne głosowania proceduralne mające definitywnie zamknąć debatę nad reformą przewidziano na 22 i 23 grudnia. Ostatecznie uchwalenie mogłoby nastąpić w czwartek (24 grudnia) wieczorem.

Reforma ma zapewnić ubezpieczenie medyczne niemal wszystkim Amerykanom, uniemożliwić firmom ubezpieczeniowym odmawiania świadczeń potrzebującym oraz obniżyć koszty usług medycznych. Biały Dom naciska, aby ustawę uchwalić jak najprędzej, ponieważ w przyszłym roku odbędą się w listopadzie wybory do Kongresu i wraz z rozpoczęciem kampanii, która w USA trwa miesiącami, ustawodawcy niechętnie głosują za ustawami ryzykownymi politycznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum