UOKiK zgadza się na przejęcie przez Freseniusa spółki Eurodial, ale...

Autor: KL/Rynek Zrowia • • 04 lipca 2011 11:34

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez Fresenius Medical Care kontroli nad spółką Eurodial. Transakcja może się jednak odbyć pod określonymi warunkami. To pierwsza tego typu decyzja w 2011 roku.

UOKiK zgadza się na przejęcie przez Freseniusa spółki Eurodial, ale...
Obie firmy prowadzą m.in. działalność w zakresie świadczenia  usług dializacyjnych dla osób z niewydolnością nerek. Zgodnie z warunkiem nałożonym przez prezes UOKiK Fresenius Medical Care musi do 31 grudnia 2012 roku wyzbyć się wszelkich praw do jednej własnej (w Kole) oraz trzech przejmowanych stacji dializ - w Poznaniu, Pile i Kołobrzegu.

Jak informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK, sprzedaż może nastąpić jedynie na rzecz niezależnego podmiotu, który będzie w dalszym ciągu prowadzić usługi dializacyjne - w przeciwnym razie nie zostanie zaakceptowany przez UOKiK. Spółka ma obowiązek złożyć informację o realizacji warunku, w ciągu 30 dni od jego realizacji, nie później jednak niż do 30 stycznia 2013 roku.

Wypełnienie nałożonego obowiązku gwarantuje, że w wyniku koncentracji nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku świadczenia usług dializacyjnych w dwóch województwach: wielkopolskim i zachodniopomorskim. Biorąc pod uwagę liczbę stacji, stanowisk do dializowania, liczbę pacjentów i wartość umów z NFZ, udział obu spółek kilkukrotnie przewyższałby tam pozycję innych podmiotów.

W Polsce działają 273 stacje dializ - publiczne i niepubliczne. Fresenius Medical Care - poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska - posiada 49 stacji w 15 województwach. Jest to największa niepubliczna sieć tego typu placówek w kraju. Eurodial jest właścicielem 23 stacji w 9 województwach i plasuje go to na trzecim miejscu pod względem posiadanych punktów świadczących zabiegi dializ.

Usługi dializacyjne są świadczeniami zdrowotnymi gwarantowanymi. Oznacza to, że są wykonywane pacjentom bezpłatnie. Zabiegi refunduje NFZ, a przedsiębiorcy wykonujący dializy muszą mieć zawartą umowę z NFZ. Stawki są na ogół jednakowe dla wszystkich podmiotów, niezależnie od regionu kraju. Stacje dializ nie konkurują więc ze sobą ceną, a jedynie jakością wykonywanych usług.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum