×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

UOKiK nakłada karę na NFZ za dyskryminację kontrahentów

Autor: UOKiK, PAP/Rynek Zdrowia10 stycznia 2014 10:04Aktualizacja: 10 stycznia 2014 10:10

Prezes UOKiK wydała dwie decyzje, w których stwierdziła dyskryminowanie przez NFZ potencjalnych kontrahentów. Zakwestionowane praktyki dotyczą zawierania umów na usługi rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Łączne kary nałożone na Narodowy Fundusz to ponad 361 tys. zł.

UOKiK nakłada karę na NFZ za dyskryminację kontrahentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
"Ponieważ Fundusz posiada monopol na rynku organizowania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z prawem nie może wykorzystywać swojej pozycji do ograniczania konkurencji" - czytamy w komunikacie UOKiK

Pierwsza z wydanych decyzji dotyczy praktyk NFZ związanych z oceną ofert przedsiębiorców ubiegających się o kontrakt na świadczenie usług rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Postępowanie zostało wszczęte w kwietniu 2013 r., po skardze jednego z kontrahentów Funduszu. Urząd zakwestionował stosowanie przez NFZ jednego z kryterium oceny ofert potencjalnych świadczeniodawców - ilości wykonywanych rocznie zabiegów rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Od 2011 r. przedsiębiorcy, którzy wykonali rocznie 5 tys. badań rezonansem oraz 2,5 tys. tomografii otrzymują więcej punktów od pozostałych.

W opinii Urzędu może to dyskryminować część podmiotów, które chcą wejść na rynek świadczenia usług tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, a także tych którzy działają na rynkach z silną konkurencją i nie mają możliwości wykonania wymaganej liczby badań. Z drugiej strony, praktyka NFZ może faworyzować większe podmioty wykonujące świadczenia hospitalizacyjne oraz duże stacje diagnostyczne.

Pomimo tego, że nie jest to jedyne kryterium oceny ofert, może uniemożliwić ono świadczenie usług przez niektórych przedsiębiorców. Za stosowanie kryteriów, które mogą dyskryminować część potencjalnych kontrahentów, na NFZ została nałożona kara finansowa w wysokości 181 318 zł. Prezes UOKiK nakazała również zaniechanie antykonkurencyjnych praktyk.

Druga z decyzji dotyczy praktyk regionalnego oddziału NFZ. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte również po skardze jednego z kontrahentów, w październiku 2012 r. Urząd przeanalizował postępowanie konkursowe na udzielanie ambulatoryjnych badań rezonansem magnetycznym, organizowane przez Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ. Okazało się, że ilość punktów zdobytych w konkursie przez poszczególnych przedsiębiorców nie odpowiada podziałowi przyznanych im środków finansowych.

Niedozwolona praktyka polegała na podziale środków, który nie odpowiadał ilości zdobytych punktów w konkursie oraz braku wcześniejszej informacji, w jaki sposób pieniądze zostaną rozdzielone. Trwała ona od początku 2011, do sierpnia 2012 r. Za nadużywanie pozycji dominującej na Narodowy Fundusz Zdrowia nałożona została kara finansowa w wysokości 180 tys zł.

Opisane decyzje nie są prawomocne. NFZ może odwołać się od nich do sądu.

Więcej:  www.uokik.gov.pl

- Czekamy na uzasadnienie i po zapoznaniu się z nim, podejmiemy decyzję o ewentualnym odwołaniu - powiedział PAP rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński. - Wszystkie kryteria w ocenie ofert w konkursach mają na celu wyłonienie placówki oferującej pacjentom świadczenia najlepszej jakości - podkreślił i dodał, że "liczba zrealizowanych dotychczas badań jest jedną z gwarancji doświadczenia danej placówki".  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze