UE przeznaczy 117 mln euro na leczenie i diagnostykę koronawirusa, wybrała osiem projektów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2020 13:45

Unia Europejska przeznaczy 117 mln euro na leczenie i diagnostykę koronawirusa - poinformowała we wtorek (12 maja) Komisja Europejska, ogłaszając wybór ośmiu projektów badawczych, na które przeznaczone zostaną te środki.

Pięć z wytypowanych projektów dotyczy kwestii diagnostyki, a trzy - leczenia. Fot. Archiwum

Wybrane projekty są częścią wspólnej europejskiej reakcji, koordynowanej przez Komisję, na pandemię koronawirusa. 4 maja, podczas szczytu w sprawie globalnej reakcji na pandemię koronawirusa, KE zobowiązała się do przeznaczenia ogółem 1,4 mld euro na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 1 mld euro z tej sumy pochodzi z programu "Horyzont 2020" i ma służyć opracowaniu szczepionek, nowych metod leczenia oraz narzędzi diagnostycznych.

Pięć z wytypowanych projektów dotyczy kwestii diagnostyki, a trzy - leczenia. W ramach projektów obejmujących opracowanie narzędzi diagnostycznych powstać mają urządzenia, które mogłyby być stosowane w dowolnym miejscu (w tym w gabinetach lekarskich lub w domach pacjentów) oraz zapewniałyby szybkie uzyskiwanie wyników testów (w ciągu 14-40 minut). Inne projekty dotyczyć będą przede wszystkim obecnej pandemii koronawirusa, ale obejmą również istotne działania mające na celu przygotowanie się na przyszłe ogniska choroby.

W sumie w projektach tych uczestniczą 94 podmioty, takie jak uniwersytety, organizacje badawcze, przedsiębiorstwa i instytucje publiczne. Znaczący jest również udział małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które stanowią ponad 20 proc. uczestników i otrzymają 17 proc. przyznanych środków.

- Musimy połączyć wiedzę fachową oraz zasoby sektora publicznego i prywatnego w celu pokonania pandemii i przygotowania się na ewentualne ogniska choroby w przyszłości. Dzięki finansowaniu z programu ''Horyzont 2020'' oraz dzięki naszym partnerom branżowym i poza branżowym przyspieszamy rozwój diagnostyki i leczenia koronawirusa, tworząc niezbędne narzędzia, które pozwolą nam stawić czoło światowemu kryzysowi - poinformowała we wtorek komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum