UCK w Gdańsku: trwa spór o podział 11 mln zł między pracowników

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2010 11:36

Nadal nie ma porozumienia między dyrekcją Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku a związkami zawodowymi co do podziału 11 mln złotych między pracowników.

– Jeśli dyrekcja nie zgodzi się na nasze propozycje, poprosimy o interwencję Wojewódzką Komisję Dialogu Społecznego – mówi Aldona Rogala ze Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. - Zawiadomiliśmy już o sprawie rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Państwową Inspekcję Pracy.

Pieniądze należą się pracownikom szpitala z tytułu tzw. ustawy podwyżkowej z 2006 roku. Nakazuje ona, by zarządzający zakładem opieki zdrowotnej przekazał pracownikom na podwyżki co najmniej 40 proc. wzrostu zobowiązania NFZ wobec placówki. Kontrakt UCK z pomorskim NFZ w latach 2008/2009 wzrósł o około 50 milionów złotych i pracownikom należało się 19 milionów. Część tej kwoty została wypłacona wcześniej, pozostało 11 mln, o które nadal toczy się spór.

Problem polega na tym, że dyrekcja placówki zamierza rozdzielić te pieniądze w zależności od "zasług" włożonych w podwyższenie kontraktu. – Proponują, by więcej dostali ci, którzy mają wyższe zarobki - twierdzi przedstawicielka związków pielęgniarskich. – Wszyscy wiemy, że nie zawsze zarobki są odzwierciedleniem wkładu pracy. Dlatego należy te pieniądze solidarnie i równo podzielić między wszystkich pracowników. 

Kolejny termin rozmów między dyrekcją a związkami wyznaczono na piątek 28 maja.

Więcej w Dzienniku Bałtyckim.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum