Tyski samorząd przejął Szpital Wojewódzki Megrez Sp. z o. o.

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 05 października 2017 15:00

W czwartek (5 października) w Szpitalu Wojewódzkim Megrez w Tychach odbyło się uroczyste podpisanie umowy sprzedaży udziałów w szpitalnej spółce Megrez, w której do tej pory większościowym udziałowcem w szpitalu było województwo śląskie (50,46 proc.), miasto Tychy posiadało 46,73 proc. udziałów, a powiat bieruńsko-lędziński 2,81 proc. udziałów.

Tyski samorząd przejął Szpital Wojewódzki Megrez Sp. z o. o.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po zbyciu udziałów przez województwo śląskie, wartość udziałów powiatu się nie zmieniła, natomiast ponad 97 proc. ( 97,19 proc.) posiada od 5 października tyski samorząd. Miasto przejęło także budynki i grunty, na których stoi szpital.

W obecności notariusza prezydent Tychów Andrzej Dziuba, wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka i Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego podpisali dokumenty dotyczące sprzedaży udziałów i nieruchomości. Tym samym szpital przeszedł w ręce tyskiego samorządu.

- Od dawna na to czekaliśmy. Posiadanie całego pakietu udziałów pozwoli nam zaangażować większe środki finansowe w poprawę opieki medycznej w szpitalu oraz w jakość obsługi pacjentów. Jako właściciel będziemy mogli także kompleksowo podejść do różnych problemów. Jednym z pierwszych do rozwiązania są układ drogowy i parkingi przy szpitalu - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Województwo śląskie i miasto Tychy od dwóch lat prowadziło negocjacje dotyczące warunków sprzedaży przez województwo 181.177 udziałów posiadanych w spółce Megrez. W połowie 2017 roku negocjacje dobiegły końca. 19 czerwca br. Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę o wyrażeniu zgody na zbycie miastu Tychy wszystkich udziałów należących do województwa ( 51 proc.) za 8.334.142 zł, czyli po cenie rynkowej.

- To pierwsza taka transakcja w obecnej kadencji Sejmiku. Oddajemy dobry szpital w dobre ręce. Nasza współpraca jednak nie kończy się na tym. Wspólnie będziemy dbać o rozwój tego miejsca. Dla dobra województwa śląskiego i mieszkańców miasta Tychy - mówi Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.

Oprócz udziałów w spółce, miasto Tychy nabyło także 4 działki: jedną tzw. nowy blok łóżkowy, gdzie znajdują się m.in. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca za 100 proc. jej wartości oraz trzy (działka na której stoi budynek szpitala, parking i działka z teren zielonym) za 5 proc. wartości. Całkowity koszt nabycia działek i nieruchomości to 19 874 750 zł. Działki zabudowane obiektami szpitala zostaną wniesione aportem do Spółki Megrez.

Na modernizację szpitala i nową infrastrukturę spółka chce pozyskać środki zewnętrzne np. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

- Złożyliśmy w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie zadania pn. ''Poprawa jakości i dostępności świadczeń medycznych dla mieszkańców Miasta Tychy i Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego poprzez modernizację infrastruktury i wyposażenia przez Megrez Sp. z o.o. w Tychach''. Chodzi o kompleksową modernizację szpitalnego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni - mówi Mariola Szulc, prezes Megrez sp. z o.o.

Za ok. 36 mln zł (wartość dofinansowania, o które ubiega się szpital wynosi ponad 30 mln) całkowicie przebudowana ma być sterylizatornia, blok operacyjny (5 sal operacyjnych), całe wyposażenie i aparatura medyczna. Dodatkowo ma powstać połączenie bloku z centralną sterylizatornią przez dobudowę windy zewnętrznej.

Oprócz tego w pierwszej kolejności planowana jest modernizacja Zakładu Diagnostyki Obrazowej, zakup rezonansu magnetycznego, przekształcenie Izby Przyjęć w Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz wymiana wszystkich sieci w szpitalu od elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej i ogrzewania, po sieci medyczne (np. tlenową).

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez jest największą tyską placówką ochrony zdrowia, która stanowi zaplecze diagnostyczno-lecznicze dla przychodni POZ oraz poradni specjalistycznych na terenie Tychów, powiatu bieruńsko-lędzińskiego i całego regionu. Szpital tworzą m.in. 12 oddziałów, Izba Przyjęć, całodobowe laboratorium, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Zakład Patomorfologii, Zakład Rehabilitacji oraz bezpłatna Przyszpitalna Szkoła Rodzenia. Dysponuje łącznie 829 łóżkami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze