Tylko jedna trzecia sądów przyjazna dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2009 15:15

Z badań losowo wybranych sądów powstał, koordynowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka (HFPC), raport o dostosowaniu budynków sądów do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Joanna Lora z HFPC twierdzi, opierając się na raporcie, że kwestia udogodnień dla niepełnosprawnych w budynkach sądów ciągle nie jest w pełni rozwiązana. - Jedna trzecia jest całkowicie przystosowana dla niepełnosprawnych, ale ok. 30 proc. nie ma podjazdów, wind, odpowiednich toalet i szerokich wejść, pozwalających na wjazd na salę rozpraw wózkiem.

Badanie wykazało, że około połowa skontrolowanych sądów miała odpowiednio dostosowane wejście do budynku. Jednak tylko 26 proc. budynków sądowych miało na zewnątrz informację, do którego z wejść mogą kierować się niepełnosprawni. Ponadto, nawet w przypadku dostosowanych wejść, część z nich była niedostępna z powodu np. ich zastawienia przez parkujące samochody.

W raporcie zaznaczono, że "obecnie jednym z problemów jest brak norm krajowych dotyczących szeroko rozumianego budownictwa bez barier, a także norm dotyczących urządzeń i wyposażenia budynków, niezbędnych do swobodnego poruszania się niepełnosprawnych".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum