Tylko 34 proc. fizjoterapeutów z podwyżkami. KIF bije na alarm

Autor: oprac. KM • Źródło: Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Rynek Zdrowia09 listopada 2021 06:04

Tylko 34 proc. fizjoterapeutów z podwyżkami. KIF alarmuje: - Fizjoterapeuci są grupą, która od lat zarabia bardzo mało i w naszej ocenie znacznie poniżej kompetencji - pisze Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Fizjoterapeuci podczas protestu medyków w Warszawie 11 września Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Krajowa Izba Fizjoterapeutów odniosła się do raportu NFZ na temat podwyżek w ochronie zdrowia
  • Najwięcej podwyżek przyznano na Podkarpaciu, najmniej - w Małopolsce
  • KIF ostrzega: fizjoterapeuci mogą przechodzić do sektora prywatnego lub wyjeżdżać z Polski w wyniku złych warunków pracy

Krajowa Izba Fizjoterapeutów podaje, że w raporcie NFZ (Fundusz podsumował podwyżki w ochronie zdrowia) nie znalazła się data, na podstawie której ustalony zostałby okres wzrostu wynagrodzeń.  Zabrakło również informacji o podziale na województwa i samych świadczeniach z zakresu fizjoterapii.

Sprawdź: NFZ policzył podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników i fizjoterapeutów. Kto dostał najwięcej?

9 proc. pracowników z podwyżkami w woj. małopolskim

Na podstawie informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Zdrowia KIF podała, że zaledwie 34 proc. fizjoterapeutów pracujących w publicznej ochronie zdrowia otrzymało podwyżki.

Zostały one ponadto zróżnicowane ze względu na regiony. Mowa jest o 50 proc. pracowników z podwyżkami w woj. podkarpackim w przypadku najwyższych wartości, z kolei najniższe odnotowano w woj. małopolskim, gdzie wynagrodzenia wzrosły u 9 proc. pracowników.

KIF wspomniała również o wzrostach wynagrodzeń u 10 proc. pracowników "jednego z największych pracodawców w Polsce", świadczącego usługi medyczne w ramach NFZ.

Przyczyną takiej dystrybucji podwyżek są warunki z ustawy z dn. 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

"Skandaliczne jest to, że jednym z efektów ustawy jest masowe zmuszanie wielu osób do zmiany formy zatrudnienia z umowy o pracę na inny rodzaj umowy, bo pozwalało to uniknąć przyznania podwyżki. Dostaliśmy w tej sprawie wiele sygnałów z całego kraju" - pisze Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Czytaj także: Tabela płac po nowemu. Nowe zarobki pielęgniarek, lekarzy, ratowników i opiekunów

Nowe wynagrodzenie pielęgniarek i nowy podział na grupy. Co się zmieni?

Wynagrodzenie opiekunów medycznych mocno w górę. Jaką podwyżkę dostaną?

Według NFZ najwyższe podwyżki były dla fizjoterapeutów

NFZ podkreśla w swoim raporcie, że fizjoterapeuci jako grupa zawodowa otrzymali największe podwyżki, co jednak świadczy o tym, że jest to grupa niedofinansowana. Tymczasem w ocenie KIF złe warunki pracy z perspektywy fizjoterapeutów wiążą się m.in. z ucieczką najmłodszych przedstawicieli tego zawodu do pracy za granicą bądź w sektorze prywatnym i ograniczeniem dostępu do świadczeń, a co za tym idzie, obniżeniem sprawności pacjentów.

"W naszej ocenie propozycje Ministra Zdrowia przedstawione w toku rozmów z Ogólnopolskim Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia były niewystarczające i w żaden sposób nie urealniały kosztów realizacji świadczeń fizjoterapeutycznych" - podkreśla KIF.

Zobacz też: Kraska o podwyżkach i Białym Miasteczku. "Powinniśmy skupić się na zdrowiu i życiu Polaków"

MZ zapowiedział podwyżki. Tyle teraz zarabia pielęgniarka, lekarz, ratownik, diagnosta i salowa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum