Tychy: szpital wojewódzki przekształca się w zakaźny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2020 11:35

Dobiega końca proces przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach w szpital zakaźny - drugi taki w woj. śląskim, który ma leczyć wyłącznie osoby zakażone koronawirusem. Tyska placówka ma dysponować 250 łóżkami dla takich chorych.

Fot. Shutterstock

W poniedziałek ( 16 marca) większość hospitalizowanych tam pacjentów przetransportowano do innych szpitali, we wtorek na transport oczekiwało jeszcze kilku.

- Ze względów logistycznych kilku pacjentów nie udało się przetransportować w poniedziałek, spodziewamy się, że dzisiaj szpital będzie opróżniony, ten proces dobiega końca - powiedziała rzeczniczka szpitala Małgorzata Jędrzejczyk.

Poinformowała, że szpital otrzymał z Agencji Rezerw Materiałowych tysiąc kombinezonów i tysiąc maseczek dla personelu.

Od soboty placówka nie przyjmuje już chorych, a także kobiet w ciąży i zgłaszających się do porodu. Nie działa izba przyjęć, zakład diagnostyki obrazowej ani punkt pobrań. Jędrzejczyk potwierdziła, że ze szpitalem kontaktuje się wielu pacjentów, którzy mieli tam wyznaczone zabiegi planowe. Szpital informuje ich na swojej stronie internetowej, że trudno obecnie określić, jak długo będzie funkcjonował w trybie placówki o profilu zakaźnym. Prosi więc pacjentów o rozważenie możliwości skorzystania z pomocy medycznej w innych placówkach, które wykonują takie procedury.

Pierwszym szpitalem zakaźnym w województwie śląskim jest szpital w Raciborzu. Placówka ma zabezpieczyć na potrzeby chorych ok. 300, a w razie potrzeby - ponad 400 łóżek.

Liczba osób w woj. śląskim, u krytych wykryto koronawirusa, wzrosła we wtorek do 21

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum