Tychy: samorząd sprzedaje szpital innemu samorządowi

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 września 2015 08:46

Województwo śląskie chce sprzedać miastu Tychy wszystkie swoje udziały w spółce zarządzającej tamtejszym szpitalem wojewódzkim. To pierwszy przypadek, kiedy jeden samorząd sprzedaje szpital innemu samorządowi - opisuje "Gazeta Wyborcza".

Tychy: samorząd sprzedaje szpital innemu samorządowi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obydwu stronom zależy na transakcji. Marszałkowi dlatego, że podlega mu zbyt wiele szpitali, a ponad połowa z nich ma ogromne długi. Z kolei władze Tychów chcą kupić szpital, bo mieści się na ich terenie i to głównie mieszkańcy tego miasta oraz starostwa bieruńsko-lędzińskiego korzystają z lecznicy.

Prawie 58 proc. udziałów w Megrezie, spółce zarządzającej szpitalem, ma województwo i chce je sprzedać. Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, początkowo chciał, by przekazano je miastu nieodpłatnie. Korzystniejsza jest jednak dla marszałka sprzedaż udziałów po cenie rynkowej, na co zgodziły się władze Tych, w zamian za to po niższej cenie niż rynkowa kupią nieruchomości - budynki szpitala i grunty, na których stoją.

Transakcję jednogłośnie poparł cały sejmik województwa, także radni będącego w opozycji PiS. Teraz szpital czeka na nową wycenę rzeczoznawcy.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum