Tychy: problemy kadrowe na oddziale chirurgii, ale ruszy ortopedia

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2011 17:09

Trwa konflikt między lekarzami a dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach. Zagrożone jest funkcjonowanie oddziału chirurgicznego, jednak ma ruszyć zamknięty jeszcze w grudniu 2010 roku oddział ortopedyczny.

Tychy: problemy kadrowe na oddziale chirurgii, ale ruszy ortopedia

- Obecna sytuacja stwarza zagrożenie dla funkcjonowania oddziału chirurgicznego - przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Andrzej Drybański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach. Jego zdaniem na oddziale chirurgii jest wystarczająca liczba lekarzy - problem w tym, że odmówili oni pracy w godzinach dodatkowych.

Na oddziale chirurgii pracuje w sumie 16 lekarzy. - Mimo tego jest problem z ułożeniem grafiku dyżurów - mówi Drybański. Jak tłumaczy, marzec jest końcem czteromiesięcznego okrasu rozliczeniowego, a wszyscy specjaliści oddziału już prawie wykorzystali zakontraktowane godziny pracy. 

- Negocjuję z lekarzami oddziału chirurgicznego podpisanie klauzuli, która umożliwi pracę lekarzy w dodatkowych godzinach - mówi nam Drybański.

Według Macieja Niwińskiego, wiceprzewodniczącego OZZL i lekarza tyskiego szpitala oddelegowanego do pracy związkowej, dyrektor stara się zbilansować szpital w ciągu kilku miesięcy. A to niemożliwe bez istotnego uszczerbku dla jakości usług. Związkowcy protestują też przeciwko planowanym zwolnieniom lekarzy, okrojeniu działalności lecznicy i redukcji zarobków, przy jednoczesnym zwiększaniu obowiązków.

Andrzej Drybański uważa, że związkowcy nie zdają sobie sprawy z katastrofalnej sytuacji finansowej tyskiej lecznicy. Jej zobowiązania wymagalne wynoszą około 18 mln zł. Tłumaczy, że radykalny program oszczędnościowy wprowadzony przez dyrekcję w zadłużonym szpitalu, zakładający restrukturyzację zatrudnienia i wynagrodzeń, jest konieczny, aby lecznica mogła dalej funkcjonować.

Z powodu konfliktu z lekarzami od grudnia 2010 roku szpital najpierw zawiesił działalność, a następnie zamknął oddział ortopoedyczny. Jak informowaliśmy kłopoty polegały na tym, że większość ortopedów tyskiego szpitala znajdowało się przez długi czasu na zwolnieniach lekarskich.

Andrzej Drybański zapewnia nas, że od 1 kwietnia oddział ortopedyczny zacznie już przyjmować pacjentów. - Udało się skompletować obsadę lekarską - dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum