Tychy kupią szpital od marszałka

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 września 2015 16:38

Sejmik Województwa Śląskiego poparł w poniedziałek (31 sierpnia) pomysł sprzedania Tychom udziałów w spółce zarządzającej tamtejszym Szpitalem Wojewódzkim. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie to prawdopodobnie pierwszy przypadek, kiedy jeden samorząd sprzedaje szpital innemu.

Tychy kupią szpital od marszałka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obydwu stronom zależy na transakcji - informuje Gazeta Wyborcza. Marszałkowi dlatego, że podlega mu zbyt wiele szpitali. W dodatku ponad połowa z nich ma ogromne długi. Władze Tychów chętnie kupią szpital, bo to głównie mieszkańcy tego miasta oraz starostwa lędzińsko-bieruńskiego korzystają z lecznicy.

Przez lata, pod rządami kolejnych dyrektorów szpital w Tychach popadał w spiralę długów. Wygaszano działalność kolejnych oddziałów. Kiedy komornicy zajęli konta placówki w NFZ marszałek zdecydował o komercjalizacji szpitala.

Z zakładu opieki zdrowotnej, jakim była placówka, wydzielono oddziały szpitalne. Przejęła je w zarządzanie spółka Megrez, należąca w całości do województwa. Później udziały w niej odsprzedano miastu Tychy (prawie 41 proc. za 6,4 mln zł) oraz powiatowi bieruńsko-lędzińskiemu (1,28 proc. za 200 tys. zł).

Prawie 58 proc. udziałów w spółce Megrez, czyli szpitalu, nadal ma województwo. I właśnie te udziały chce teraz przejąć prezydent Tychów. Uchwała sejmiku z 31 sierpnia br. ma charakter intencyjny. Sprawa wydaje się jednak przesądzona, uchwała przeszła bowiem jednogłośnie.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze