Tychy: kolejna grupa lekarzy zapowiada odejście ze szpitala

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2012 15:51

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach trwają spotkania personelu z dyrekcją na temat rozwiązania problemu wypłaty zaległych wynagrodzeń. Z uwagi na trudną sytuację finansową lecznicy nie są one wypłacane regularnie i w całości. Dlatego kolejna grupa lekarzy zapowiada, że odejdzie z pracy, a inni cofną zgodę na pracę w trybie opt-out, czyli powyżej 48 godzin tygodniowo.

- Wszystkie kancelarie komornicze, które zajęły konta szpitala, zgodziły się na odblokowanie pieniędzy w takiej wysokości, żeby każdy zatrudniony mógł otrzymać 3,5 tys. zł brutto. Dyspozycje poszły do banku, ale do dnia dzisiejszego należności nie trafiły na konta pracowników - powiedział nam Maciej Niwiński, przewodniczący Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który 20 lutego uczestniczył w spotkaniu lekarzy z dyrekcją placówki. Kolejne planowane jest na środę (22 lutego).

Niwiński dodał, że jest szansa na to, by część wypłaty za styczeń trafiła lada dzień do pracowników. Przypomniał, że pensje nie są w pełni wypłacane już od grudnia 2011 r.

Zauważył również, że najbardziej pokrzywdzeni czują się lekarze, którzy pracują dwa razy dłużej niż inni, a dostaną wynagrodzenia według średniej wypłacanej każdemu zatrudnionemu. Dlatego kolejna grupa - przynajmniej kilku, kilkunastu lekarzy - zamierza odejść ze szpitala. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby z winy pracodawcy, który nie wypłaca wynagrodzenia.

Braki kadrowe doprowadziły już do tego, że w styczniu trzeba było podjąć decyzję o nieprzyjmowaniu pacjentów na oddział chirurgiczny.

Innym problemem poruszanym w czasie spotkań załogi z dyrekcją jest kwestia przekształcenie szpitala w spółkę. Procedury zmierzające do tego dopiero się rozpoczęły. Obecnie opiniowany jest projekt uchwały dotyczący likwidacji części szpitala.

- Związki zawodowe nie wypowiedziały się jeszcze w tej kwestii. Konieczne są dalsze rozmowy w sprawie przyszłości szpitala, m.in. z zarządem województwa - zaznaczył Niwiński.

Czytaj: Jak uratować szpital w Tychach? Potrzeba matką wynalazku... http://www.rynekzdrowia.pl/Wywiady/Jak-uratowac-szpital-w-Tychach-Potrzeba-matka-wynalazku,116820.html

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach to jedna z największych lecznic w województwie śląskim. Pod koniec grudnia 2011 roku konta szpitalne zajął komornik, zabezpieczając ponad 11 mln zł tytułem zajęć komorniczych. Łącznie długi szpitala sięgają obecnie kilkudziesięciu milionów złotych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum