Tychy: choroba ortopedów wyczerpuje pacjentów i... kontrakt

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2011 14:11

Ortopedzi z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach chorują. Z dwunastu zatrudnionych na oddziale urazowo-ortopedycznym aż ośmiu od blisko miesiąca jest na zwolnieniach lekarskich.

Tychy: choroba ortopedów wyczerpuje pacjentów i... kontrakt

W grudniu ub. r. Andrzej Drybański, dyrektor tyskiego szpitala, mówił portalowi rynekzdrowia.pl o sześciu chorych ortopedach i meldunku ordynatora, że przy takiej absencji nie jest w stanie zabezpieczyć normalnej pracy oddziału.

Na skutek braku kadry dyrektor zamknął więc oddział ortopedii, co – post factum – zaakceptowała rada społeczna szpitala i NFZ, dając placówce czas do końca stycznia na rozwiązanie problemu. Ale sytuacja się nie zmieniła. Mało tego, choruje kolejnych dwóch ortopedów. W efekcie zagrożony jest kontrakt oddziału o wartości prawie 5 mln zł. Przyciśnięty do muru dyrektor wystąpił do ZUS o weryfikację zwolnień. Ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych do L-4 lekarzy nie ma żadnych zastrzeżeń.

Prawdziwa przyczyna ich absencji to radykalny program oszczędnościowy wprowadzony przez dyrektora Drybańskiego w zadłużonym szpitalu (same tylko zobowiązania wymagalne wynoszą około 18 mln zł). Plan naprawczy zakłada restrukturyzację zatrudnienia i wynagrodzeń.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy twierdzi, że dyrekcja chce poczynić nadmierne oszczędności, prowadzące do zagrożenia zdrowia i życia pacjentów. Według Macieja Niwińskiego, wiceprzewodniczącego OZZL, a jednocześnie ortopedy z tyskiego szpitala oddelegowanego do pracy związkowej, dyrektor stara się zbilansować szpital w ciągu kilku miesięcy. A to niemożliwe bez istotnego uszczerbku dla jakości usług. Związkowcy protestują też przeciwko planowanym zwolnieniom lekarzy i okrojeniu działalności lecznicy.

Tymczasem dyrekcja szuka pilnie ortopedów na zastępstwo. Nikt jednak nie chce wiązać się ze placówką na kilka tygodni lub miesięcy (lekarze ze szpitala przedłużają zwolnienia z tygodnia na tydzień).

Zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej Krzysztof Leki poinformował portal rynekzdrowia.pl, że 21 stycznia zbiera się rada społeczna szpitala. Dyrekcja nie ma jej jednak do przedstawienia konkretnych propozycji. Wiadomo jednak, że w celu ratowania kontraktu lecznica może zlikwidować oddział ortopedii, a w jego miejsce zorganizować inny, o podobnym profilu i zatrudnić nowych lekarzy. Ale to wymaga czasu. Pytanie,co na to NFZ?

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum