Tych informacji firmy nie chcą ujawniać. AOTMiT opublikował podsumowanie

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, AOTMiT29 sierpnia 2022 18:00

Firmy farmaceutyczne wskazują do utajnienia w dokumentacji, publikowanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, dane dotyczące bezpieczeństwa, skuteczności, a nawet wskazań ocenianych pod kątem refundacji substancji.  Rekordziści oczekują pozostawienia jawnej tylko jednej informacji.

Tych informacji firmy nie chcą ujawniać. AOTMiT opublikował podsumowanie
Firmy farmaceutyczne wskazują do utajnienia w dokumentacji nie tylko dane kosztowe.Fot. Shuttertock
  • Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) przedstawiła podsumowanie informacji wskazanych do utajnienia przez firmy farmaceutyczne
  • Wynika z niego, że ilość zakreślanych przez przedsiębiorstwa informacji z kwartału na kwartał rośnie
  • W ocenie Rady Przejrzystości należy wprowadzić zmiany w podejściu do polityki przejrzystości wnioskodawców

Tych informacji firmy nie chcą ujawniać. AOTMiT - istotne jest zapewnienie przejrzystości danych

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała podsumowanie informacji wskazanych do utajnienia przez wnioskodawców w wybranych obszarach dokumentacji publikowanej przez AOTMiT - jak analizy wnioskodawcy, weryfikacyjne, stanowiska Rady Przejrzystości, rekomendacje Prezesa - przy ocenie wniosków refundacyjnych za rok 2021 oraz I kwartał 2022 roku.

Z zestawienia wynika, że ilość zakreślanych przez firmy farmaceutyczne  informacji z kwartału na kwartał rośnie. Przedsiębiorstwa wskazują do utajnienia w dokumentacji publikowanej przez AOTMiT nie tylko dane kosztowe, ale także dotyczące bezpieczeństwa, a nawet skuteczności i wskazań ocenianych pod kątem refundacji substancji.

Niektóre firmy wskazały do utajnienia w części lub w całości dane prawie we wszystkich obszarach. Rekordziści oczekują pozostawienia jawnej tylko jednej informacji - w zakresie wskazań właśnie. 

AOTMiT zwraca uwagę, że "w obszarze tak ważnym, jakim jest alokacja środków publicznych, przeznaczonych na refundację technologii medycznych, niezwykle istotne jest zapewnienie przejrzystości danych, umożliwiającej jawność debaty publicznej dotyczącej równego dostępu obywateli do świadczeń zdrowotnych, sprawiedliwości społecznej i procesu decyzyjnego".

Równie ważne jest, zdaniem przedstawicieli Agencji, umożliwienie naukowej analizy wnioskowanych technologii przez ekspertów z różnych dziedzin medycyny oraz innych interesariuszy.

W ocenie Rady Przejrzystości należy wprowadzić zmiany w podejściu do polityki przejrzystości wnioskodawców.

- Polityka ta powinna mieć na celu podawanie do publicznej wiadomości danych na temat oceny technologii medycznych w możliwie pełny sposób, przy zachowaniu ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, w trosce o dobro pacjentów i poszanowanie prawa do społecznej kontroli działań służących podejmowaniu decyzji w zakresie alokacji środków publicznych - czytamy w komunikacie AOTMiT. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum