×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Twój Ruch: MZ chce obniżyć limity na część wyrobów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia05 listopada 2013 18:29

Politycy Twojego Ruchu uważają, że Ministerstwo Zdrowia zamierza obniżyć limity finansowania na część wyrobów medycznych, m.in. na standardowe wózki inwalidzkie. Rząd chce oszczędzać kosztem niepełnosprawnych - mówili na konferencji prasowej.

Twój Ruch: MZ chce obniżyć limity na część wyrobów medycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Chodzi o projekt rozporządzenia ministra zdrowia ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie - poinformował poseł TR Artur Górczyński. - Od 2014 r. Ministerstwo Zdrowia zapowiada obniżenie limitów finansowania na część wyrobów medycznych wydawanych pacjentom na zlecenie - dodał.

Według niego "rząd PO-PSL znów szykuje napaść na osoby niepełnosprawne, (...) by ratować parabudżet ministra Rostowskiego". Z kolei rzecznik TR Andrzej Rozenek ocenił, że "polityka tego rządu skierowana przeciwko osobom niepełnosprawnym, woła o pomstę do nieba".

Górczyński wyjaśnił, że projekt rozporządzenia zakłada obniżenie limitów finansowania m.in. standardowych wózków inwalidzkich, prawie wszystkich protez rąk i nóg, w tym także tych używanych przez dzieci cierpiące na dysplazję stawu biodrowego. Poseł podkreślił, że jest to schorzenie uleczalne pod warunkiem szybkiej diagnozy i używania właściwego sprzętu.

Dodał, że - zgodnie z projektem - mniejsze będzie również dofinansowanie do pionizatorów, używanych głównie przez dzieci niepełnosprawne ze schorzeniami neurologicznymi: zgodnie z projektem do licznych wyrobów wprowadzone zostaną dopłaty pacjenta, których dotychczas nie było.

- Część dotychczas finansowanych pozycji w ogóle znika z wykazu, nie wprowadza się żadnych innowacyjnych produktów, które pojawiły się na rynku - krytykował projekt Górczyński. Według niego nie uwzględnia on żadnych technologii, które zostały wprowadzone w Europie w ostatnich 10 latach, w tym kontekście wspomniał np. o jednorazowych cewnikach.

W konferencji TR brały udział osoby niepełnosprawne. Adam Czeladzki, szybownik, na co dzień poruszający się na wózku inwalidzkim prezentował różnice między cewnikiem dofinansowywanym przez MZ, a tym nowocześniejszym i wygodniejszym, który nie jest dofinansowywany. Zaznaczył, że sprawa cewnikowania dotyczy kilku milionów Polaków.

Inny uczestnik konferencji Jarosław Roszczyk podkreślał, że na liście refundacyjnej nie znalazł się w ogóle wózek inwalidzki aktywny. - Dotyczy to faktycznie zaopatrzenia rocznego ok. 1,5 tys. osób. (...) Skończy się tak, że będą nas odprawiać z wózkiem za 600 zł, który jestem w stanie zniszczyć w ciągu pierwszego dnia użytkowania. Ten wózek się po prostu rozsypie na krawężnikach, które muszę pokonać idąc do pracy - stwierdził Roszczyk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze