Tusk: zajęcie konta bankowego NFZ przez komornika niczym zdrożnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2011 12:33

Premier Donald Tusk nie widzi "nic zdrożnego" w tym, iż z inicjatywy szpitala i po decyzji sądu, komornik zajął konto bankowe oddziału Narodowego Funduszy Zdrowia w Bydgoszczy. Do tego służy prawo - powiedział szef rządu.

Tusk: zajęcie konta bankowego NFZ przez komornika niczym zdrożnym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
To pierwszy taki przypadek w Polsce. Gazeta Wyborcza napisała w poniedziałek (19 września), że Kujawsko-Pomorski OW NFZ ma zablokowane konto bankowe. Zajął je komornik na zlecenie szpitala. Chodzi o 660 tys. zł, które Szpital Miejski w Bydgoszczy wydał w I kw. 2011 r. na świadczenia nielimitowane (są nimi np. porody). 

Krzysztof Tadrzak dyrektor szpitala powiedział "GW", że skoro jakieś świadczenie medyczne nie ma limitu, to szpital powinien dostać pieniądze za przyjęcie każdego pacjenta. Szpital pieniędzy nie dostał i sprawa trafiła do sądu. Ten uznał, że roszczenia szpitala są uzasadnione i komornik zablokował konto Funduszu - napisała "GW". 

Dyrektor przyznał też, że nie miał innego wyjścia. Fundusz w ostatnim miesiącu potrącił z kontraktu szpitala prawie 1,5 mln zł, twierdząc, że placówka wyłudziła te pieniądze. Ponieważ takie działanie w oczach dyrekcji zagrażają bezpieczeństwu finansowemu szpitala, szpital postanowił z pomocą komornika odzyskać przynajmniej niewypłacone 660 tys. zł.

- Jeśli przepisy prawa umożliwiają takie działania również szpitalowi wobec NFZ, to wszyscy mają prawo to wykorzystywać. Nie widzę w tym nic zdrożnego - powiedział premier podczas poniedziałkowego briefingu. Dodał, że do tego służy prawo, sąd, czy ostatecznie komornik, by dochodzić swoich praw, jak się uważa za stosowne.  

- Tego typu sytuacje, w której nie ma uprawnień tylko dla jednej strony, raczej wskazują na to, że generalnie system prawny w Polsce działa w porządku - powiedział premier na poniedziałkowym briefingu prasowym. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze