Turystyka medyczna: można lepiej wykorzystać ten potencjał

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2010 10:25

Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Medycznej (PSTM) pacjentów zagranicznych do wizyt w Polsce skłaniają niskie ceny usług medycznych.

Rocznie do Polski na leczenie przyjeżdża 300-330 tys. obcokrajowców. Głównie są to ci, którzy w swoim kraju mają wybór pomiędzy drogimi zabiegami prywatnymi i wielomiesięcznym oczekiwaniem na usługę - przypomina Rzeczpospolita.

Założenie korony porcelanowej w Wielkiej Brytanii to równowartość 2,4 tys. zł, w Polsce – 900 zł. Za implant zamiast 5,6 tys. trzeba zapłacić 2,1 tys. Powiększenie piersi w polskiej prywatnej klinice kosztuje 10-15 tys. zł, w brytyjskiej – od 15 do 26 tys. zł.

Potencjał zagranicznych pacjentów, zdaniem ekspertów, jest ogromny. Należy jednak dbać nie tylko o wysoką jakość usług, ale i o odpowiednią promocję. W tym celu zadecydowano wstępnie o powołaniu konsorcjum z udziałem PSTM, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz przedstawicieli krajowych uzdrowisk.

– Chcemy zaprosić do współpracy m.in. Ministerstwo Zdrowia i samorządy. Dzięki temu jeszcze w tym roku wydatki na promocję turystyki medycznej mogłyby sięgnąć 300 tys. zł – mówi dziennikarzowi Rzeczpospolitej Cezary Molski, wicedyrektor departamentu współpracy regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej. PSTM chce także sięgnąć po wsparcie unijne.

Więcej na: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum