Tuchów: sprzedali szpital poniżej jego wartości?

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2014 18:56

Blisko dwa lata po sprzedaży szpitala w Tuchowie komisja rewizyjna rady powiatu zakończyła kontrolę transakcji, która była jednym z głównych powodów odwołania poprzedniego starosty tarnowskiego Mieczysława Krasa. Radni wytykają mu m.in., że sprzedał szpital prywatnej spółce poniżej jego wartości.

Członkowie siedmioosobowej komisji przez 11 miesięcy prześwietlali m.in. protokoły posiedzeń zarządu powiatu, uchwały radnych a także umowy sprzedaży lecznicy. Zdaniem radnych powiat stracił na tym, gdyż mniej więcej tyle samo spółka wpłacała wcześniej co roku z tytułu dzierżawy, a mimo wszystko starostwo nadal było właścicielem budynków.

Analizując stan prawny nieruchomości w Tuchowie, komisja rewizyjna dokładnie przejrzała m.in. wartość hipotek wpisanych do ksiąg wieczystych. Na 4 lipca 2014 roku było to ponad 16 mln zł. Ta kwota, zdaniem członków komisji, może budzić duże wątpliwości, czy rzeczywiście szpital został sprzedany za cenę odpowiadającą jego wartości. W końcu sprzedano go za 6 mln zł, czyli o ponad 10 mln zł mniej, niż kwota, którą wynegocjował poprzedni starosta. Radni wytknęli też, że w chwili podpisywania umowy operat szacunkowy był nieważny, a umowę przedwstępną z CZT zawarto bez ich wiedzy.

Swoimi wątpliwościami chcą teraz zainteresować Najwyższą Izbę Kontroli, a także prokuraturę.

Zdaniem Tomasza Olszówki, prezesa CZT, kwota jaką musiał wnieść nabywając szpital mieści się w sumie 16 mln zł, ponieważ do 6 mln zł, za które spółka kupiła budynki szpitala, trzeba doliczyć jeszcze 10 mln zł, jakie wcześniej zainwestowała w sprzęt i remonty mocno wysłużonego obiektu.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum