
Samorządowcy zaprotestowali w piątek (15 stycznia) przeciw rządowemu projektowi centralizacji szpitali, choć przyznali, że go nie znają. My mówimy jasno, że nie ma na to zgody - oznajmili na konferencji w Warszawie. Projekt ustawy w tej sprawie ma powstać do końca maja.
- Zdaniem ministra zdrowia rozproszone zasobów i organów właścicielskich szpitali powodu bałagan organizacyjny, dlatego potrzebne są zmiany
- - Trzeba zadać pytanie rządzącym, czy planują odbieranie samorządom szpitali, czy też nie - powiedział prezydent Warszawy
- Powstał zespół, który projekt rozwiązań dotyczących restrukturyzacji lecznic ma przedstawić ministrowi do końca lutego, a projekt ustawy w tej sprawie do 31 maja.
W ubiegły piątek Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali. Wyjaśnił, że pandemia pokazała, iż rozproszone zarządzanie, zasobów i właścicieli powodują bałagan organizacyjny, dlatego potrzebne są zmiany. Projekt ustawy w tej sprawie ma powstać do końca maja.
Przedstawiciele samorządów, podczas konferencji prasowej w Warszawie, zaprotestowali przeciw centralizacji. Nazwali ją "nacjonalizacją" nawiązującą do czasów komunistycznych.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ocenił, że pomysł centralizowania szpitali jest bardzo zły. - A jeszcze do tego pojawia się on w tak trudnym dla nas wszystkich czasie, kiedy wszyscy jesteśmy na pierwszej linii i walczymy z koronawirusem - zaznaczył. - My mówimy jasno, że nie ma na to zgody - podkreślił.
Wyliczył także, że przez ostatnie dziesięć lat w samej stolicy samorząd warszawski zainwestował miliard sześćset milionów złotych w dziesięć szpitali, a na najbliższe lata miasto ma plany inwestycyjne sięgające prawie pół miliarda złotych. - I to nie są pieniądze moje, to nie są pieniądze radnych, to są pieniądze warszawianek i warszawiaków, które zostały zainwestowane w tę infrastrukturę szpitalną, w sprzęt - zaznaczył.
Podkreślił, że samorząd nie oszczędza na szpitalach i służbie zdrowia w tych bardzo ciężkich dla budżetu okolicznościach.
- I teraz rządzący chcą przejąć ten majątek, który należy do warszawianek, do warszawiaków, który należy do wszystkich Polek i Polaków, dlatego, że przecież ten zamach na szpitale dotyczy wszystkich samorządów - podkreślił.
- Czy to naprawdę jest właściwy moment, by nacjonalizować szpitale? By o tym mówić? Po co niszczyć to, co z wielkim wysiłkiem samorządy zrobiły przez ostatnie 10 lat. Wszyscy potwierdzą, że szpitale samorządowe są lepiej zarządzane niż rządowe. Zadłużenie szpitali samorządowych jest minimalne w stosunku do rządowych - zaznaczył Trzaskowski.
Rzecznik ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że zadłużenie stołecznych szpitali prowadzonych przez miasto wynosi 14 mln zł.
Trzaskowski przyznał, że nie zna szczegółów dotyczących centralizacji szpitali. - Trzeba zadać pytanie rządzącym, czy planują odbieranie samorządom szpitali, czy też nie - powiedział.
Dodał, że jeżeli nie będzie "żadnej nacjonalizacji szpitali, to na pewno ze strony samorządów rządzący spotkają się z wyrazami uznania, że wycofują się z bardzo złego pomysłu".
23 grudnia 2020 r. zostało wydane zarządzenie ministra zdrowia w sprawie utworzenia zespołu do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne.
Zespół ma opracować założenia rozwiązań dotyczących m.in. restrukturyzacji publicznych szpitali w obszarach obejmujących przekształcenia właścicielskie; konsolidację sektora szpitalnictwa, przeprofilowanie szpitali oraz zmianę struktury świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez szpitale; zwiększenie efektywności i jakości procesów zarządczych i nadzorczych.
Projekt rozwiązań dotyczących restrukturyzacji szpitali zespół ma przedstawić ministrowi do końca lutego, a projekt ustawy w tej sprawie do 31 maja.
Czytaj też: Powiaty bez szpitali? Resort zdrowia wysyła niejasne sygnały
W ubiegły piątek (8 stycznia) minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali.
- Tak, rzeczywiście pracujemy nad taką koncepcją. Ta koncepcja oznaczałaby przejęcie własności nad szpitalami przez m.in. Skarb Państwa, chociaż jest kilka opcji, które są również analizowane, ale to jest pomysł najpoważniejszy - powiedział minister Niedzielski.
- Myślę, że pandemia bardzo dużo nas nauczyła, a szczególnie dużo doświadczeń dała mi i widać, że to rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli powoduje bałagan organizacyjny - wskazał Niedzielski.
- To jest jeden z metaproblemów, jak to się nieładnie mówi, w służbie zdrowia, to rozproszenie zasobów, ten brak koordynacji, szpitale obok siebie konkurują swoją ofertą, a nie współpracują, nie dzielą się zakresami usług i to prowadzi naprawdę do dużego bałaganu organizacyjnego - dodał szef MZ.


CZYTAJ TAKŻE
- 18:35 Witamina D w suplementach diety - są nowe zalecenia dotyczące maksymalnej zawartości
- 18:16 Morawiecki: niech firmy farmaceutyczne podzielą się patentami na szczepionki
- 17:56 Szczepionka Pfizer/BioNTech wyraźnie skuteczna już po pierwszej dawce
- 17:18 Pięć wariantów koronawirusa w Śląskim, w tym mutacja brytyjska
- 16:55 Smog nie da oddychać na Śląsku w sumie ponad miesiąc? Takie są prognozy
- 16:44 NRL: trzeba podnieść podatek na papierosy, są zbyt łatwo dostępne cenowo dla młodzieży
- 15:59 Projekty rozporządzeń upraszczających stwierdzenie choroby zawodowej w przypadku Covid-19
- 15:31 MZ przekłada termin przygotowania założeń ustawy rewolucjonizującej szpitalnictwo
- 15:30 Informacja RPO dla RPP: jakie są główne problemy pacjentów w pandemii?
- 14:51 To nie jest żart: lekarzom ze specjalizacją rząd zaproponował 19 zł podwyżki. Brutto
- 14:47 Grudziądz: szpital musi oddać NFZ pieniądze za ryczałty
- 13:34 Rzecznik MZ: seniorzy w wieku od 65 do 69 lat będą szczepieni preparatem AstraZeneca
- 1 Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to 1 684 788, zmarło 43 353 pacjentów
- 2 Kpt. dr Siewiera: blokujmy pseudoekspertów od koronawirusa. Nie lubią małych zasięgów
- 3 Gadomski: będzie nowa sieć szpitali, chcemy odejść od finansowania ryczałtowego
- 4 Minister zdrowia: dziś znów ponad 12 tys. nowych zakażeń. Wielkanoc możemy spędzić w domach
- 5 Grzesiowski: za 2-3 tygodnie możemy mieć 25 tysięcy zakażeń dziennie
- 6 Personel medyczny zaszczepiony. POZ wróci do normalności?
- 7 Niedzielski: mamy 12 146 nowych zachorowań. Nowe obostrzenia od soboty, może nawet wcześniej
- 8 Nie ma już Agencji Rezerw Materiałowych. Kto kupi szczepionki przeciwko Covid-19?
- 9 Pielęgniarki i położne w czasie pandemii zobaczyły już 78 nekrologów swoich koleżanek
- 10 Znamy wynik testu na koronawirusa u ministra Niedzielskiego. Co dalej?
- 11 Znamy już wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej. LEK wypadł...
- 12 Warmińsko-Mazurskie do zamknięcia? Winne wzrost zachorowań i wariant brytyjski
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych