Trwają prace nad taryfikatorem kwalifikacyjnym do ustawy o wynagrodzeniach

Autor: Joanna Kobylańska- Butrym • Źródło: NIPiP, Rynek Zdrowia08 sierpnia 2022 11:30

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych omawiało postępy prac nad taryfikatorem kwalifikacyjnym, który ma być pomocą do ustawy o wynagrodzeniach. - Ma być aktem wykonawczym do ustawy – powiedziała Mariola Łodzińska, wiceprezes NIPiP.

Trwają prace nad taryfikatorem kwalifikacyjnym do ustawy o wynagrodzeniach
Trwają prace na taryfikatorem kwalifikacyjnym do ustawy o wynagrodzeniach Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Podczas ostatniego Prezydium NRPiP jednym z ważniejszych tematów były prace nad taryfikatorem kwalifikacyjnym, który ma pomóc przy realizacji znowelizowanej ustawy o wynagrodzeniach - poinformowała Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych
  • - Dyrektorzy podmiotów nie chcą uwzględniać wyższych wynagrodzeń dla naszych koleżanek magistrów pielęgniarstwa i specjalizacją – zaznaczyła w wypowiedzi opublikowanej na stronie NIPiP wiceprezes Izby Mariola Łodzińska
  • Jednym z przykładów obrazujących problem jest kwestia dotycząca pielęgniarek wpisanych w system ratownictwa medycznego – są zaklasyfikowane do najniższej grupy bez specjalizacji
  • Wiceprezes podkreśliła także, że pielęgniarki i położne spotkają się z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem oraz prezesem NFZ Filipem Nowakiem w sprawie wciąż problematycznych wynagrodzeń

Trwają prace na taryfikatorem kwalifikacyjnym do ustawy o wynagrodzeniach

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych podsumowała ostatnie posiedzenie prezydium Naczelnej Rady. 

- Głównym tematem były prace nad taryfikatorem kwalifikacyjnym, który ma być pomocą przy realizacji niedawno znowelizowanej ustawy o wynagrodzeniach - informuje NIPiP.

- Prezydium odbyło się zgodnie z harmonogramem zaplanowanym na cały rok i generalnie dotyczyło proceduralnych spraw dotyczących wpisów do rejestru podmiotów kształcenia. Również między innymi skoncentrowaliśmy się na taryfikatorze kwalifikacyjnym, który procedujemy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. O tym taryfikatorze kwalifikacyjnym mówił pan minister na czerwcowym posiedzeniu Rady - ma być pomocą w realizacji ustawy i ma być aktem wykonawczym do ustawy, ponieważ mamy bardzo dużo problemów związanych z realizacją wynagrodzeń i podnoszenia wynagrodzeń w związku z posiadanymi kwalifikacjami i wymaganymi kwalifikacjami na stanowisku. Pan minister dał w sumie 3 tygodnie na opracowanie tego taryfikatora kwalifikacyjnego, ale ze względu na czas urlopu, jest on zbyt krótki - przekazała w wypowiedzi opublikowanej na stronie NIPiP wiceprezes Izby Mariola Łodzińska.

Wiceprezes zapowiedziała również spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie problemów z ustalaniem nowych wynagrodzeń. 

- Mamy w przyszłym tygodniu zaplanowane spotkanie dotyczące wypracowanych już propozycji. Mamy również zaplanowane spotkanie z panem prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia i wspólnie z panem ministrem Piotrem Bromberem dotyczące braku realizacji wynagrodzeń wyłącznie dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, ponieważ dotyczy to wyłącznie naszej grupy, gdzie właściwie byliśmy prekursorami tego, co się w tej chwili dzieje, czyli realizacji podwyżek pracowników medycznych – wskazała.

Jaskrawy przykład braku realizacji podwyżek dla pielęgniarek

Wiceprezes NRPiP podała kuriozalny przykład grupy pielęgniarek, które zostały zaszeregowane do najniższego współczynnika, chociaż są wpisane do systemu ratownictwa medycznego i muszą mieć specjalizację ratunkową bądź anestezjologiczną.

- W tej chwili ponosimy tego konsekwencje, gdzie dyrektorzy podmiotów nie chcą uwzględniać wyższych wynagrodzeń dla naszych koleżanek magistrów pielęgniarstwa i specjalizacją. Kuriozum z pewnością są wynagrodzenia pielęgniarek zatrudnionych w systemie ratownictwa medycznego - nie mają możliwości zatrudnienia bez wymaganej specjalizacji ratunkowej bądź anestezjologicznej, w związku czym powinny mieć współczynnik 1,02, natomiast są zaszeregowane w tym najniższym współczynniku. Jest to dla nas kolejny etap konieczności podjęcia działań przez Ministerstwo Zdrowia i również przez wojewodów – podsumowała.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum