Trwają kontrole NFZ. Lekarze zwracają kwoty nienależnej refundacji mleka Neocate LCP

Autor: Money/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2019 11:56

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi w całej Polsce kontrole dotyczące m.in. refundacji mleka Neocate LCP. Pomimo tego, że preparat jest refundowany tylko dla dzieci w pierwszym roku życia, lekarze przepisywali go ze zniżką także dla dzieci starszych.

Trwają kontrole NFZ. Lekarze zwracają kwoty nienależnej refundacji mleka Neocate LCP
Lekarze zwracają kwoty nienależnej refundacji z odsetkami nawet z dwóch lat Fot. Archiwum

Neocate LCP to mleko modyfikowane, dedykowane niemowlętom z alergią na białka mleka krowiego,  stosowane u dzieci do ukończenia 1. roku życia i w takim przypadku refundowane. Dla dzieci powyżej roku stosuje się i refunduje mleko Neocate Junior - informuje money.pl

Problem związany z kontrolami NFZ przedstawiła na Twitterze Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej i ekspertka Porozumienia Zielonogórskiego z Białegostoku. Jak pisze "NFZ w całej Polsce odzyskuje pieniądze za refundację mleka Neocate (stosowane u dzieci z bardzo ciężką alergią). Koszt puszki mleka 153 zł. Refundacja do ukończenia 1. r.ż. Kary dla lekarzy włącznie z odsetkami od kilkuset do kilkunastu tys. zł".

Zabielska-Cieciuch wskazuje, że pierwsze kontrole odbyły się już wiosną. Obecnie objęły całą Polskę i dotyczą 30-40 proc. jednostek POZ. Lekarze zwracają kwoty nienależnej refundacji z odsetkami nawet z dwóch lat. Specjalistka podkreśla też w swoim wpisie, że codziennie kilka przychodni zgłasza nałożoną karę. 

Lekarz dyskutując na Twitterze wysuwają też zarzuty pod adresem aptek, które realizowały recepty na Neocate LCP dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia. W ich ocenie farmaceuta na podstawie numeru PESEL powinien odmówić wydania preparatu ze zniżką. Ministerstwo Zdrowia w jednym ze swoich stanowisk wskazało jednak, że to lekarz jest odpowiedzialny za farmakoterapię pacjenta. 

Więcej: money.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum