Trwa batalia o łódzki szpital: samorząd ratuje czy dobija

Autor: Polska, IB/Rynek Zdrowia • • 26 września 2009 11:07

W piątek (25 września) radni z komisji zdrowia sejmiku województwa łódzkiego poparli projekt uchwały w sprawie włączenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Madurowicza w Łodzi do WSS im. M. Pirogowa.

Trwa batalia o łódzki szpital: samorząd ratuje czy dobija
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Głosowanie ma się odbyć podczas sesji sejmiku województwa w najbliższy wtorek (29 września). Jeśli większość radnych opowie się za projektem, po  trzech miesiącach ruszy procedura likwidacyjna WSS im. M. Madurowicza.

Zdaniem licznych obrońców szpitala (list z protestem przeciwko takiemu rozwiązaniu podpisało 22 tys. osób) oznacza to ograniczenie dostępu do usług medycznych, głównie ginekologiczno-położniczych. W 2010 roku specjalistyczne kliniki z "Madurowicza" mają się przenieść do Centrum Kliniczno-Dydaktycznego łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.

Problem w tym, że kliniki w CKD będą przyjmować przede wszystkim kobiety w zagrożonej ciąży. Dla porodów fizjologicznych zostaną tylko dwie porodówki:  w II Szpitalu Miejskim im. dr L. Rydygiera i w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

- Mam nadzieję, że głosy mieszkańców Łodzi przekonają radnych sejmiku województwa do oddalenia uchwały o likwidacji i połączeniu - mówi dr Ewa Kralkowska z komitetu obrony szpitala im. Madurowicza. - Na komisji zdrowia nie przedstawiono nam żadnych konkretów, które przemawiają za likwidacją szpitala.

- Szpital nie przestanie istnieć, nikt go nie chce likwidować. Jednak po przeprowadzce klinik połączenie z „Pirogowem” stranowi najlepsze wyjście, żeby uratować lecznicę - twierdzi wicemarszałek Dariusz Klimczak.

- Razem z klinikami odejdzie z „Madurowicza” lwia część kontraktu - wyjaśniała miesięcznikowi Rynek Zdrowia Dorota Łuczyńska, dyrektor departamentu polityki zdrowotnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. - W szpitalu pozostałoby wówczas 120 internistycznych łóżek „marszałkowskich”.

- Szanse na utrzymanie się takiej placówki są równe zeru. Tymczasem WSS im. M. Pirogowa od dawna szuka lokalizacji pod budowę oddziałów internistycznych i geriatrycznych oraz bardzo potrzebnego w Łodzi ZOL-u, a już niedługo takie powierzchnie będą wolne w „Madurowiczu” - dodała Dorota Łuczyńska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum