Trudno zarządzać szpitalami, gdy szwankuje koordynacja

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 19 października 2020 16:48

Szwankuje koordynacja na wszystkich szczeblach zabezpieczenia szpitalnego - mówili w poniedziałek (19 października) prelegenci uczestniczący w internetowym XVI Forum Rynku Zdrowia. Pacjenci nie zawsze trafiają do szpitali właściwych dla ich stanu zdrowia - wskazywali.

Trudno zarządzać szpitalami, gdy szwankuje koordynacja
Prof. Waldemar Wierzba, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie: - Trafiają do nas pacjenci covidowi, którzy nie powinni trafić na III poziom zabezpieczenia szpitalnego. Fot. PTWP

Tego zdania była na przykład Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (III poziom zabezpieczenia szpitalnego - red.). - Nie wszędzie jest odpowiednia ilość miejsc. Dlatego konieczna jest koordynacja w kierowaniu pacjentów, żeby trafiali na odpowiedni poziom zabezpieczenia szpitalnego - powiedziała.

- Wewnątrzszpitalnych problemów nie mamy, jesteśmy też odpowiednio doposażeni sprzętowo - wyliczał prof. Waldemar Wierzba, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. - Natomiast mamy problem z tym, że trafiają do nas pacjenci covidowi, którzy nie powinni trafić na III poziom zabezpieczenia szpitalnego. A także chorzy, którzy mieli wykonane testy kasetkowe z dodatnim wynikiem. Tymczasem testy wykonywane u nas pokazują wynik ujemny - zwrócił uwagę i dodał:

- Dlatego dobrze się stało, że wojewoda wydał decyzję, że mają być do nas kierowanie tylko pacjenci z potwierdzonym testem i w poważnym stanie.

Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, zilustrował obserwację dyr. Wierzby statystyką: - W polskich szpitalach przebywa 92 proc. pacjentów, którzy nie wymagają podłączenia do respiratora, czyli są w lżejszym stanie zdrowia i powinni być leczeni na niższym poziomie zabezpieczenia. Wyjaśnił, że w innych krajach ten wskaźnik jest niższy.

Na koordynację narzekał też Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, prezes zarządu Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Powiedział, że problem braku właściwej koordynacji szpitale starały się rozwiązać samodzielnie, w ramach organizacji zrzeszającej szpitale powiatowe w województwie śląskim. - Tak było np., gdy z powodu koronawirusa trzeba było zamknąć oddział chirurgii i przenieść pacjentów do innego szpitala - wyjaśnił.

Wypowiedzi zanotowano podczas sesji: „Zarządzanie szpitalami w czasach epidemii”.
Zobacz retransmisję tej debaty.

Program debaty
• Zamknąć oddział dla koronawirusa, ale nie dla pacjentów – przegląd wyzwań
• Środki ochronne, triażowanie, organizacja pracy i przystosowanie obiektu do funkcjonowania w warunkach pandemii – ile to kosztuje?
• Jak skutecznie odmrażać przyjęcia planowe mimo pandemii koronawirusa
• Wpływ ograniczenia realizacji świadczeń na finanse szpitali – perspektywa zarządzających lecznicami i NFZ
• Optymalizacja kosztów funkcjonowania szpitali – przykłady rozwiązań
• Zarządzanie ryzykiem medycznym w czasach pandemii

W dyskusji uczestniczyli (kolejność alfabetyczna):
Marcin Foryś, prezes zarządu, Supra Brokers SA
Jolanta Nykiel, dyrektor biura zarządzania projektami, Impel Facility Services
Władysław Perchaluk, prezes zarządu, Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, dyrektor, SPZOZ Szpital Specjalistyczny Nr 1 w Bytomiu
Klaudia Rogowska, dyrektor, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Tomasz Sławatyniec, dyrektor, Wydział Zdrowia, Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawi
Waldemar Wierzba, dyrektor, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie
Moderacja: Jarosław Fedorowski, prezes, Polska Federacja Szpitali

Pełna relacja z debaty już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl i listopadowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum