×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Trudno zarządzać szpitalami, gdy szwankuje koordynacja

Autor: RR/Rynek Zdrowia19 października 2020 16:48

Szwankuje koordynacja na wszystkich szczeblach zabezpieczenia szpitalnego - mówili w poniedziałek (19 października) prelegenci uczestniczący w internetowym XVI Forum Rynku Zdrowia. Pacjenci nie zawsze trafiają do szpitali właściwych dla ich stanu zdrowia - wskazywali.

Trudno zarządzać szpitalami, gdy szwankuje koordynacja
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tego zdania była na przykład Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (III poziom zabezpieczenia szpitalnego - red.). - Nie wszędzie jest odpowiednia ilość miejsc. Dlatego konieczna jest koordynacja w kierowaniu pacjentów, żeby trafiali na odpowiedni poziom zabezpieczenia szpitalnego - powiedziała.

- Wewnątrzszpitalnych problemów nie mamy, jesteśmy też odpowiednio doposażeni sprzętowo - wyliczał prof. Waldemar Wierzba, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. - Natomiast mamy problem z tym, że trafiają do nas pacjenci covidowi, którzy nie powinni trafić na III poziom zabezpieczenia szpitalnego. A także chorzy, którzy mieli wykonane testy kasetkowe z dodatnim wynikiem. Tymczasem testy wykonywane u nas pokazują wynik ujemny - zwrócił uwagę i dodał:

- Dlatego dobrze się stało, że wojewoda wydał decyzję, że mają być do nas kierowanie tylko pacjenci z potwierdzonym testem i w poważnym stanie.

Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, zilustrował obserwację dyr. Wierzby statystyką: - W polskich szpitalach przebywa 92 proc. pacjentów, którzy nie wymagają podłączenia do respiratora, czyli są w lżejszym stanie zdrowia i powinni być leczeni na niższym poziomie zabezpieczenia. Wyjaśnił, że w innych krajach ten wskaźnik jest niższy.

Na koordynację narzekał też Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, prezes zarządu Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Powiedział, że problem braku właściwej koordynacji szpitale starały się rozwiązać samodzielnie, w ramach organizacji zrzeszającej szpitale powiatowe w województwie śląskim. - Tak było np., gdy z powodu koronawirusa trzeba było zamknąć oddział chirurgii i przenieść pacjentów do innego szpitala - wyjaśnił.

Wypowiedzi zanotowano podczas sesji: „Zarządzanie szpitalami w czasach epidemii”.
Zobacz retransmisję tej debaty.

Program debaty
• Zamknąć oddział dla koronawirusa, ale nie dla pacjentów – przegląd wyzwań
• Środki ochronne, triażowanie, organizacja pracy i przystosowanie obiektu do funkcjonowania w warunkach pandemii – ile to kosztuje?
• Jak skutecznie odmrażać przyjęcia planowe mimo pandemii koronawirusa
• Wpływ ograniczenia realizacji świadczeń na finanse szpitali – perspektywa zarządzających lecznicami i NFZ
• Optymalizacja kosztów funkcjonowania szpitali – przykłady rozwiązań
• Zarządzanie ryzykiem medycznym w czasach pandemii

W dyskusji uczestniczyli (kolejność alfabetyczna):
Marcin Foryś, prezes zarządu, Supra Brokers SA
Jolanta Nykiel, dyrektor biura zarządzania projektami, Impel Facility Services
Władysław Perchaluk, prezes zarządu, Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, dyrektor, SPZOZ Szpital Specjalistyczny Nr 1 w Bytomiu
Klaudia Rogowska, dyrektor, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Tomasz Sławatyniec, dyrektor, Wydział Zdrowia, Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawi
Waldemar Wierzba, dyrektor, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie
Moderacja: Jarosław Fedorowski, prezes, Polska Federacja Szpitali

Pełna relacja z debaty już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl i listopadowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze