Trudno o jednolitą interpretację ustawy o VAT w ochronie zdrowia

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2011 14:25

Znowelizowane przepisy ustawy o VAT nastręczają sporo kłopotów interpretacyjnych. Do końca 2010 r. lekarze i ZOZ-y nie musieli zastanawiać się, czy ich działalność jest obciążona tym podatkiem - przysługiwało im zwolnienie. Od tego roku zakres zwolnienia został zawężony.

Trudno o jednolitą interpretację ustawy o VAT w ochronie zdrowia

Jednak mimo zgłaszanych wątpliwości Ministerstwo Finansów nie planuje uszczegółowienia nowych przepisów.

Ilustracją trudności, jakie spowodowało ostatnie znowelizowanie przepisów ustawy o VAT jest przykład operacji plastycznych, które do końca 2010 r. były zwolnione z VAT. Od 2011 roku są one objęte podstawowa stawką, czyli 23-proc. podatkiem. Wyjątkiem są operacje plastyczne, które wpływają na poprawę zdrowia lub ratują przed jego utratą, np. poprawienie zmiażdżonej części twarzy po wypadku.

Generalnie, w ustawie o VAT określono, że zwolnione z tego podatku będą usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne, osoby wykonujące inne zawody medyczne i psychologów, a także usługi transportu sanitarnego, dostawa towarów (z wyłączeniem towarów akcyzowych)i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej.

Pojawiają się jednak trudności interpretacyjne. Rzeczpospolita wymienia kilka przypadków budzących wątpliwości na tle tego, czy należy zaliczać je do usług służących profilaktyce, które to usługi - w myśl znowelizowanej ustawy o VAT - powinny być zwolnione z podatku.

Oto na przykład  opłaty za szkołę rodzenia są zwolnione z VAT, bo uczestniczenie w zajęciach zapobiega komplikacjom przy porodzie. Ale już koszty pobrania i przechowywania krwi pępowinowej powinny być obciążone 23-proc. podatkiem - mimo że krew pobierana jest, by ewentualnie wykorzystać ją w leczeniu wielu chorób, choćby białaczki.

W odpowiedziach Izb Skarbowych, do których z pytaniami występują podmioty ochrony zdrowia, nie sposób  doszukać  się jednolitej wykładni.

Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy administracji podatkowej, do końca roku Ministerstwo Finansów nie ma planów związanych z uszczegółowieniem tych przepisów.

Pozostaje zatem czekać na wyroki sądów, do których za kilka miesięcy powinny trafić pierwsze sprawy dotyczące zwolnień z VAT w ochronie zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum