Trudniej do lekarza, bo nie można wcześniej umówić wizyty

Autor: Gazeta Wyborcza/Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2009 18:29

Okres wzmożonych zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych sprawia, że coraz trudniej dostać się do lekarza pierwszego kontaktu. Rodzi to wiele konfliktów dotyczących np. sposobu rejestracji chorych w przychodni czy przyjęcia chorego w dniu zgłoszenia się.

Żeby dostać się do lekarza w przychodni osiedlowej na Chełmie w Gdańsku, jak podaje Gazeta Wyborcza, chorzy muszą od szóstej rano stać w kolejce. Powód - lecznica nie pozwala zapisać się na wizytę kilka dni naprzód.

W przychodni "Nowy Chełm" przy ul. Chałubińskiego leczy się większość mieszkańców dzielnicy. Do lecznicy zapisanych jest 11 tys. pacjentów. Od kilku miesięcy przed placówką tworzą się kolejki osób próbujących zarejestrować się do lekarza.

- Rzeczywiście, nasze panie w rejestracji mają przykazane zapisywać chorych tylko na ten dzień, w którym pacjenci dzwonią lub przychodzą osobiście – mówi Gazecie Marcin Orłowski, prezes przychodni. - Tę zasadę wprowadziliśmy kilka miesięcy temu, bo trudno było zaakceptować, że połowa pacjentów, którzy umawiają się na wizytę do lekarza telefonicznie, potem nie przychodzi. Ba, nawet nie uprzedzali, że rezygnują z badania. W efekcie lekarze bezczynnie siedzieli w gabinetach, a w tym czasie mogli przecież przyjąć kilka innych osób, zapisanych na kolejne dni.

Prezes Orłowski obiecał jednak, że przywróci poprzedni sposób rejestracji.

- Obawiam się jednak, że sytuacja znów się powtórzy, bo pacjenci, niestety, lekceważą naszą pracę - dodaje Orłowski. - Umieszczę także na naszej stronie internetowej informację o tym, że wcześniejsze ograniczenia wynikały z postawy samych chorych, a nie z naszej wygody.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z centrali NFZ, przepisy mówią, że lekarz POZ-etu udziela świadczeń od poniedziałku do piątku pomiędzy godz. 8.00 a 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Świadczenia lekarskie realizowane są w formie porad ambulatoryjnych w miejscu udzielania świadczeń oraz w przypadkach uzasadnionych wskazaniami medycznymi - poprzez porady udzielane w domu pacjenta. Dni i godziny przyjęć, w tym czas przeznaczony na realizację porad udzielanych w warunkach domowych, określa harmonogram pracy lekarza stanowiący integralną część umowy z Funduszem.

Co do tego, kiedy świadczenie musi zostać udzielone, Troszyński wyjaśnia: - W przypadkach uzasadnionych medycznie, świadczenie udzielane jest w dniu zgłoszenia, zgodnie z harmonogramem pracy świadczeniodawcy. Natomiast w schorzeniach przewlekłych, z wyłączeniem stanów zaostrzenia w przebiegu tych schorzeń, w przypadkach porad stanowiących realizację kontynuacji leczenia oraz w sytuacjach, gdy potrzeba kontaktu świadczeniobiorcy z lekarzem POZ nie jest podyktowana koniecznością uzyskania pomocy medycznej, której realizatorem jest ten lekarz, świadczenia udzielane są w terminie uzgodnionym ze świadczeniobiorcą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum