Trudna sytuacja w Instytucie Onkologii opanowana. Lekarze znów operują na dwie zmiany

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia21 września 2022 17:00

W Narodowym Instytucie Onkologii (NIO) lekarze operują z powrotem na dwóch zmianach. - Zabiegi wykonywane są na wszystkich salach operacyjnych, poza salą dyżurną. Dzienne wykonujemy około 40 zabiegów - zapewnia Marta Harazińska z biura rzecznika prasowego z Narodowego Instytutu Onkologii im. im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Trudna sytuacja w Instytucie Onkologii opanowana. Lekarze znów operują na dwie zmiany
W Narodowym Instytucie Onkologii operacje wykonywane są już zgodnie z harmonogramem Fot. AdobeStock
  • Od początku września Narodowy Instytut Onkologii zmagał się z poważnym problemem kadrowym. 14 pielęgniarek instrumentariuszek udało się na zwolnienia lekarskie i od 5 września szpital zaczął odwoływać zbiegi
  • Na 20 sal operacyjnych funkcjonowało pięć. Pielęgniarki miały "wziąć" L4 w proteście na tle płacowym. Potwierdził to podczas konferencji prasowej minister Adam Niedzielski
  • Obecnie większość pracownic wróciła już do pracy, a zabiegi ponownie odbywają się w systemie zmianowym

W Instytucie Onkologii operacje już zgodnie z harmonogramem. Około 40 dziennie 

Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie od 5 września odwoływał pacjentom niektóre planowe zabiegi. Ponad połowa zatrudnionych w ośrodku pielęgniarek instrumentariuszek przedłożyła zwolnienia lekarskie.

Problem dotyczył bloku operacyjnego mieszczącego się przy ul. Roentgena. Drugi blok, przy ul. Wawelskiej, funkcjonował cały czas normalnie. Jak zapewniał wówczas rzecznik Instytutu, Mariusz Gierej, planowo odbywały się głównie operacje pacjentów z zagrożeniem życia. 

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, którego biuro poinformowało, iż do RPO docierają sygnały, "że niektóre oddziały, zamiast operować od godz. 8 do 19, operują dopiero od godz. 15". Dyrektor NIO został poproszony o wyjaśnienia.

Okazało się, że choć część pielęgniarek operacyjnych powróciła ze zwolnień lekarskich, braki kadrowe nadal nie pozwalały wznowić zmianowej pracy na wszystkich salach operacyjnych.

Obecnie zabiegi wykonywane są już zgodnie z harmonogramem.

- Operacje wykonywane są na wszystkich salach operacyjnych, poza salą dyżurną, która uruchamiana jest w przypadku konieczności pilnej lub natychmiastowej operacji. Dziennie przeprowadzanych jest około 40 zabiegów operacyjnych - zapewnia Marta Harazińska z biura rzecznika prasowego NIO. 

Jak opowiada, większość pielęgniarek instrumentariuszek wróciła już do pracy. Na zwolnieniu lekarskim przebywają osoby posiadające długoterminowe zwolnienia, w tym w związku z COVID-19. 

Zapewnia także, że planowanie zabiegów odbywało się cały czas, nad czym czuwał Naczelny Specjalista Chirurg. - Wszystkie pilne zabiegi zostały wykonane, natomiast pozostałe zostały przesunięte - tłumaczy. 

Podkreśla także, że blok operacyjny NIO przy ul. Roentgena funkcjonuje zgodnie z planem. Zabiegi odbywają się w godzinach 8-15 i 15-19.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum