Trójmiasto: pomorskie szpitale bez pieniędzy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 13:51

Pomorskie placówki medyczne wyczerpały już fundusze, które otrzymały z NFZ w ramach zawartych kontraktów na ten rok. Dodatkowo otrzymają jedynie pieniądze za ratowanie życie.

Trójmiasto: pomorskie szpitale bez pieniędzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tym roku wszystkie polskie szpitale wypracowały już nadlimity, za które NFZ musiałby zapłacić 400 mln zł. Tylko szpitale na Pomorzu przekroczyły swoje limity o 50 mln zł i stoją przed decyzją ograniczenia lub wręcz wstrzymania przyjęć pacjentów - informuje Gazeta Wyborcza.

Grzegorz Sut - dyrektor szpitala MSWiA w Gdańsku twierdzi, że na planowe operacje do niedawna chorzy czekali miesiąc, teraz dwa. Możliwości szpitala są co prawda duże, bo mógłby wykonywać dziennie 10 operacji, ale wykonuje trzy, ponieważ na więcej nie ma pieniędzy. Wyczerpują się zupełnie przyznane limity, a każdego pacjenta ponadmilitowego szpital przyjmuje na własne ryzyko finansowe.

Kłopoty ma także największy szpital na Pomorzu - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, które stoi przed groźbą wstrzymania wszystkich zabiegów planowych na większości oddziałów od 1 października z powodu wyczerpania limitów.

Jedyne zabiegi, za które NFZ zapłaci na pewno, to te ratujące życie. Tylko trudno o definicję tego terminu. Nie wiadomo, czy są to, np. przypadki pacjentek z rakiem piersi z Gdyńskiego Centrum Onkologii, dla których zabrakło pieniędzy na terapię herceptyną albo dzieci z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które muszą czekać na leczenie, bo szpital wyczerpał limity.

Szpitale występując o refundację wykonanych procedur ratujących życie, będą musiały udowodnić, że pacjenci przyjmowani poza limitem byli w stanie zagrożenia życia. Oddziały NFZ w całej Polsce będą to bowiem sprawdzać.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze