Trójmiasto: pobyt dziecka w szpitalu kosztuje

Autor: Trójmiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2010 17:31

Przed laty przeprowadzono akcję, w wyniku której umożliwiono rodzicom przebywanie z dzieckiem w szpitalu. Pobyt ten jednak kosztuje.

Szpitale pediatryczne tłumaczą, że leczenie dzieci jest bardziej kosztowne niż dorosłych.

Rodzic w szpitalu pilnuje, by dziecko zjadło posiłek, sprawuje opiekę nad nim, podaje lekarstwa, mierzy temperaturę, dba o higienę.

Zdaniem administracji wielu szpitali pobyt rodzica w raz z dzieckiem na oddziale szpitalnym generuje głównie koszty, bo rośnie zużycie prądu, wody. Większość placówek pobiera w związku z tym opłaty od rodziców, przebywających z dzieckiem w szpitalu – czytamy w portalu trójmiasto.pl

W Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku za jedną noc spędzoną w szpitalu rodzic powinien zapłacić 11 zł, ale opłata jest dobrowolna, chociaż ładowanie komórek czy korzystanie z laptopów zwiększa niewątpliwie zużycie prądu.

W Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika proponowana opłata wynosi 5 zł za dobę, a w Szpitalu Specjalistycznym na gdańskiej Zaspie nie pobiera się żadnych opłat.

Opłaty pobierane są na mocy Ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z 2008r. Artykuł 25 tej ustawy stanowi, że pacjent ponosi koszty realizacji praw, o których mowa w art. 33 ust. 1 i art. 34 ust. 1, jeżeli realizacja tych praw skutkuje kosztami poniesionymi przez zakład opieki zdrowotnej. Wysokość zaś opłaty rekompensującej koszty ustala kierownik zakładu.

Więcej na stronie internetowej portalu trójmiasto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum