Transgraniczny projekt. Placówki medyczne w Polsce i na Litwie kupią sprzęt do gastroenterologii

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP21 lipca 2021 14:30

Szpital w Białymstoku i litewski szpital w Taurogach współpracują w ramach transgranicznego projektu. Głównym celem jest m.in. zakup specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do leczenia chorób gastroenterologicznych.

Na zdjęciu od lewej: Liutauras Indriuška, szef litewskiego szpitala i dr Sławomir Gołaszewski, wicedyrektor białostockiego szpitala. Fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku
  • Projekt polsko-litewski oficjalnie rozpoczął się we wtorek (20 lipca). Potrwa do sierpnia 2022 roku
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku zakupi nowoczesny aparat USG, a placówka w Taurogach (na Litwie) zainwestuje m.in. w laboratorium do diagnostyki chorób wirusowych i kupi endoskop
  • W ramach projektu transgranicznego będą planowane również szkolenia lekarzy

Polsko-litewski projekt medyczny

Projekt zainaugurowała we wtorek konferencja w Białymstoku. Łączna wartość projektu to 2,5 mln zł z UE z programu Interreg V-A Litwa-Polska, która po połowie będzie rozdzielona między oba szpitale. Projekt potrwa do sierpnia 2022 r.

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala wojewódzkiego w Białymstoku dr Sławomir Gołaszewski poinformował na konferencji prasowej, że placówka kupi nowoczesny aparat USG do pracowni endoskopowej z dodatkowymi możliwościami.

- Aparat ten ma dużo większe możliwości diagnozowania zmian guzowatych - mówił wicedyrektor i dodał, że szpital takiego sprzętu nie miał. Będzie też kupione przenośnie tzw. ramię C (RTG) do wykorzystania przy wielu różnych zabiegach na oddziale gastroenterologii.

Szpital w Taurogach będzie inwestował w laboratorium do diagnostyki chorób wirusowych w tym zakażeń koronawirusem. Kupi też endoskop - poinformował dyrektor placówki Liutauras Indriuska.

Planowane są szkolenia specjalistyczne dla lekarzy. Powstanie także wspólna z kilkoma organizacjami pozarządowymi działającymi w ochronie zdrowia grupa robocza ds. COVID-19, która - jak wyjaśniła koordynator projektu Urszula Kaplińska - zbierze i opracuje istniejące procedury związane z działaniem w ramach pandemii, rekomendowane do wdrożenia, aby pacjenci i medycy w szpitalach czuli się bezpieczniej. Będą one opublikowane, by mogli z nich korzystać zainteresowani.

Problem ze szczepieniami

W szpitalu wojewódzkim w Białystoku i w szpitalu w Taurogach nie było przed pandemią oddziałów zakaźnych, w covidowe przekształcano inne.

- Boli nas procent zaszczepionych pacjentów, ale też pracowników. Bardzo trudno w tej chwili przekonać nawet kadrę medyczną do tego, żeby się masowo zaszczepić. Nie potrafię sobie tego wytłumaczyć w żaden logiczny sposób, nie potrafię zrozumieć, dlaczego tak jest - mówił wicedyrektor Gołaszewski.

Podał, że w szpitalu jest zaszczepionych ok. 60 proc. personelu. -

Nawet niecałe, więc boimy się, co będzie, jak będziemy mieli czwartą falę - dodał.

Dyrektor Indriuska poinformował, że w placówce w Taurogach zaszczepionych jest 90-95 proc. personelu medycznego, ale na Litwie do zaszczepienia 70 proc. populacji kraju jeszcze daleko.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum