Toruń: zmiany w zarobkach personelu pomocniczego - teraz płaca minimalna

Autor: DM, Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2011 18:34

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu zaproponowała zmiany warunków umów 114 pracownikom szpitala. Zmiany dotyczą salowych, sanitariuszy, szatniarki i pracownic sortowni.

Toruń: zmiany w zarobkach personelu pomocniczego - teraz płaca minimalna

Jak informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Sławomir Badurek, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu, są to zmiany dostosowujce wysokość wynagrodzeń personelu pomocniczego do aktualnej wartości płacy minimalnej.

W sumie 114 osób zatrudnionych w szpitalu dostało tzw. wypowiedzenia zmieniające, czyli nowe wersje umów o pracę. Według prawa pracownik może propozycję przyjąć lub się zwolnić.

– Są to zmiany skutkujące zarówno obniżaniem jak i w niektórych przypadkach podwyższeniem płac – mówi nam Badurek.

Przekonuje, że w szpitalu były dosyć znaczne i nieuzasadnione rozbieżności w wynagrodzeniach personelu pomocniczego. 

– Obecne działania dyrekcji porządkują wynagrodzenia w placówce – stwierdza. Przyznaje jednak, że dyrekcja w ten sposób szuka także oszczędności i gdyby szpital był w dobrej sytuacji finansowej, wyrównywanie zarobków do minimalnej płacy krajowej nie byłoby konieczne.

Beata Aleksandrzak, szefowa związku zawodowego "Solidarność" w toruńskim szpitalu zwraca w portalu Gazeta.pl uwagę, że zmiany proponowane przez dyrekcję polegają głównie na zmniejszaniu wynagrodzeń. Obcięcie pensji ma dotknąć między innymi pracowników z wieloletnim stażem.

"Solidarność" poprosi dyrekcję szpitala, żeby jeszcze raz przemyślała, czy nie może odstąpić od tego pomysłu. Beata Aleksandrzak przyznaje, że tym, którzy nie zaakceptują nowych warunków płacowych, ale nie będą chcieli odejść z posad pozostaje jedynie sąd pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum